Lvice U18 podlehly Belgii a budou hrát o evropský bronz, ženy U16 deváté, muži U16 třetí v řadě

České basketbalistky do osmnácti let budou hrát na evropském šampionátu divize A o bronzové medaile. Rozhodla o tom jejich sobotní porážka v semifinále proti Belgii, která byla jejich první prohrou na turnaji. Svěřenkyně Kena Scalabroniho podlehly v maďarské Šoproni Belgičankám 49:63 a v neděli si zahrají o bronz s ……..

Češky do semifinálové bitvy výborně vstoupily, dařilo se v útoku i na obranné polovině a Belgičanky vůbec nestíhaly. Bylo z toho vedení až o deset bodů. To však v druhé čtvrtině pominulo, střelba se Češkám přestala dařit a jejich soupeřky otočily skóre.

Po přestávce se Belgičanky poprvé dostaly do dvouciferného vedení a zdálo se, že zápas zlomí ve svůj prospěch. Češky se však nedaly a v čele s Voráčkovou se vrátily zpátky do zápasu. Když se k Voráčkové přidala i Vitulová, bylo z toho čtyři minuty před koncem dokonce snížení na rozdíl dvou bodů a velký obrat byl blízko. Pak ale trefila klíčovou trojku Bastinová a v závěrečné loterii s fauly se už Češkám zvrat nevydařil.

I přes nepovedené střelecké výkony odehrály dobrý zápas hlavní opory Vitulová s Voráčkovou. Veronika Voráčková podala tradičně univerzální výkon a k dvanácti bodům přidala i 13 doskoků a pět asistencí.

Česká republika – Belgie 49:63 (16:8, 23:28, 37:44)

Voráčková a Vitulová po 12, Brabencová 8, Tomancová 7, Šotolová a Kopecká po 3, Pospíšilová a Rylichová po 2, Smutná a Rašková 0 – Devos 17, Massey 13

Fauly: 22 – 14

Češké basketbalistky do šestnácti let skončily na evropském šampionátu na konečném devátém místě. Rozhodla o tom jejich výhra v posledním utkání na turnaji nad Chorvatskem 65:49.

Svěřenkyním Richarda Fouska výborně vyšel vstup do zápasu, když se brzy ujaly vedení, o které už nepřišly. Češky ničily Chorvatky v doskakování, braly jim míče a vyrážely do rychlých protiútoků. Ve druhé desetiminutovce sice soupeřky z jihu Evropy zabraly a dostaly se zpět do zápasu, po přestávce však už kralovaly mladé Češky. I bez zraněné kapitánky Ondrouškové Češky výborně bránily a na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny nedovolily Chorvatsku dát devět minut ani bod. Když pak dvě minuty před koncem konečně skórovala Muhlová, bylo už rozhodnuto, že Češky svým soupeřkám vrátí porážku z úvodního zápasu šampionátu.

Česká republika – Chorvatsko 65:49 (22:15, 36:30, 53:41)

Holubcová 18, Fišerová 10, Buřtová 7, Hálová, Halátková, Hamzová a Kocourková po 5, Bušková a Semgady po 4, Kolegarová 2, Zeithammerová 0 – Mandic 12, Muhl 10

Fauly: 18 – 18

David Zdeněk: "Po velmi dobrém výkonu proti Chorvatsku končíme na ME na 9. místě. Od úvodu jsme tentokráte působili připravenějším a odhodlanějším dojmem a to se podařilo udržet po celé utkání. Soupeř nenašel zbraň na konsolidovanou obranu, ze které se dařilo vyrážet do rychlých protiútoků (19/5). V poslední čtvrtině Chorvatsko již rezignovalo, a tak se dohrávalo v dobré pohodě a náladě. Celé ME bylo pro holky velkým zážitkem a věříme, že i motivací do další práce."

Čeští basketbalisté do šestnácti let jsou i po třetím utkání na evropském šampionátu divize B neporaženi. Ve třetím duelu v bulharské Sofii porazili dosud neporažený tým Maďarska 66:56 a jsou v čele své skupiny.

Svěřencům Jana Slowiaka nevyšel vstup do zápasu, když se jim nedařilo střelecky. V první čtvrtině dali jen osm bodů a ztráceli. Ve druhé desetiminutovce došlo k výraznému zlepšení na obou koncích palubovky a utkání se začalo vyrovnávat. Když se pak Češi po přestávce ještě zlepšili, dostali se do vedení a náskok navyšovali až do dvouciferných čísel. Maďaři se nevzdali a zdánlivě ztracený zápas zdramatizovali. V poslední minutě snížili na rozdíl šesti bodů, ale na víc neměli.

Čechům pomohly výborné individuální výkony dua Tadeáš Manas – Nikolaos Noumeros a celý tým výborně pracoval na doskoku.

Po dni volna se Češi utkají v pondělí s Norskem.

Maďarsko – Česká republika 56:66 (15:8, 30:26, 42:48)

Pallai 12, Kovacs 11 – Manas 23, Noumeros 18, Böhm 9, Houser, Sýkora a Pelikán po 4, Vyroubal a Kočvara po 2, Pták, Fanta, Černý a Kotala 0

TH: 16/9 – 20/10

Doskoky: 40 – 51

Zisky: 8 – 6

Ztráty: 18 – 11

Asistence: 18 – 12

Fauly: 20 – 15

Tadeáš Manas: "Začátky utkání nám zatím nejdou a pak musíme dohánět ztrátu. Zajímavostí zápasu je, že jsme netrefili ani jednu trojku, byť Maďaři hráli zónovou obranu. Soupeř se na nás dobře připravil, nebylo to jednoduché utkání. Za dosavadní bilanci 3-0 jsme samozřejmě rádi, ale musíme v našich dobrých výkonech pokračovat."