Lvice U17 prohloubily Portugalkám komplex a jsou ve čtvrtfinále MS

Česká republika – Portugalsko 3:0. Ne, není to šokující zpráva z letošního fotbalového Eura, ale celkové skóre zápasů mezi českou a portugalskou basketbalovou reprezentací dívek ročníku 1999 a mladších. Po vítězství nad Portugalskem v osmfinálové skupině a především ve finále loňského ME U16 si družina Richarda Fouska připsala třetí výhru v řadě – v osmifinále MS U17.

Z defenzivní bitvy vyšly nakonec jako jasné vítězky české basketbalistky, které tak postoupily mezi osm nejlepších týmů světa v kategorii do 17 let, přestože jako druhý tým základní skupiny D byly mírným favoritem Portugalky. Už první čtvrtina naznačila, že to dnes v Zaragoze nebudou žádné útočné hody. Jenže defenzivní peklo, které rozpoutala česká reprezentace od druhé čtvrtiny, bylo nečekané.

„Portugalsko se vloni dostalo do finále mistrovství Evropy na vlně euforie a díky skvělému výkonu čtyř hráček. Právě ty se dnes podařilo našim děvčatům vymazat ze hry. Rozehrávačka Ramos dokázala protlačit jen jeden koš ze hry, střelkyně Chermiti neměla volnou pozici a utkání zakončila se střelbou 12/0,“ chválil asistente trenéra Robert Landa české basketbalistky za zvládnutou obranu.

Především v obou sudých čtvrtinách se stala česká obrana pro portugalské sokyně nepřekonatelnou překážkou. Češky v obou těchto desetiminutovkách inkasovaly shodně po čtyřech bodech. Samy se ale především v prvním poločase v útoku hledaly a na obou celcích byla znát nervozita z důležitého zápasu, který rozhodoval o tom, v jaké polovině startovního pole týmy světový šampionát dohrají.

Ještě před závěrečným dějstvím ale nebylo zdaleka nic jasného. Češky měly k dobru jen šest bodů a tak si musely neustále dávat pozor, aby jim zápas neprotekl mezi prsty. Jedním ze zlomových okamžiků byla trojka Voráčková na 40:31. Ta jako by Češky uklidnila a dala jim pocit bezpečí dostatečného náskoku. Naopak Portugalky znervózněly a přestože do závěrečného hvizdu zbývalo ještě takřka pět minut, už nedokázaly skórovat. To svěřenkyně trenéra Fouska přidaly ještě devět bodů a v poklidném závěru se tak zaslouženě mohly radovat z postupu do čtvrtfinále MS.

„Z naší strany to rozhodně nebylo vydařené utkání, opět jsme chybovali ve vnitřním prostoru a v obraně pivotmanek. Soupeř nás dokonce přeskákal na útočném doskoku a měli jsme o hrozivých 11 ztrát víc,“ zvedla i přes postup varovný prst Landa. Na konec ale uznal, že vítězství ty negativní věci alespoň na chvíli přebilo: „Probránili jsme se mezi nejlepších osm týmu MS. Tím jsme splnili náš vnitřní cíl a s klidnou hlavou půjdeme do čtvrtfinále s Austrálií.“

S tou Austrálií, kterou česká sestava ze tří přípravných zápasů jednou porazila, ale v posledním utkání před odletem jednoznačně prohrála. Australanky navíc budou mít výhodu delšího odpočinku, protože při 15 týmech ve startovním poli měly jako vítězky skupiny B pro osmifinále volný los. Čtvrtfinále MS je na programu ve středu.

Česká republika – Portugalsko 49:31 (11:13; 19:17; 33:27)

Pospíšilová 11, Vitulová 8, Brabencová a Rašková po 7, Voráčková 6, Smutná a Tomancová po 4, Šípová 2, Szcotková, Šotolová a Rylichová 0 – Jordao 10, Silva 7, Ramos 6

TH: 20/15 – 16/11

Trojky: 4 – 0

Doskoky: 57 – 45

Zisky: 5 – 9

Ztráty: 18 – 7

Asistence: 8 – 8

Fauly: 16 - 16