Lvice U16 zabraly a jsou v semifinále

Hladkou výhru si připsaly ve čtvrtfinále evropského šampionátu divize B české basketbalistky do šestnácti let. Slovensko přehrály 76:43 a zajistily si postup mezi nejlepší čtyři celky turnaje. O postup do finále a zároveň jistotu jedné ze tří místenek do divize A pro příští rok si Češky zahrají v pátek od 20:30 proti Velké Británii.

Čtvrtfinále nebylo pro český tým jednoduchým zápasem, ale podobně jako v celém průběhu turnaje Češky postupně přidávaly tempo, a nakonec utavily i své východní sousedky. Přitom úvod zápasu byl vyrovnaný, když Slovenky využívaly svých výškových předností a dokázaly pod košem český tým slušně tlačit. Slovenský tým byl vpředu většinu prvního poločasu, až v jeho závěru se Češky mírně utrhly.

Zlom ale přišel až po přestávce, kdy se mladým lvicím podařilo hru rozhýbat a rychlé protiútoky začaly na nepříjemnou slovenskou obranu platit. Slovenský tým dal za třetí čtvrtinu jen pět bodů díky jedinému koši z pole a třem trestným hodům, naopak Češky dokázaly trefovat z perimetru – tři úspěšné trojky a jinak zakončovat brejky, které jim přinesly pohodový náskok.

Poslední čtvrtina měla podobný průběh, trenér Richard Fousek mohl bez větších problémů protočit znovu kompletní sestavu a Češky dohrávaly s jistou výhrou v kapse. Nevadila ani celková těsná převaha Slovenska v doskakování, neboť znovu český soupeř spáchal 27 ztrát a Češky to potrestaly 30 body. Českou střelkyní byla s patnácti body Tereza Tegelová, Anna Běláčová přidala třináct bodů a po deseti Karolína Taušová a Nela Holaňová, která v poslední minutě špatně došlápla a z palubovky jí musely pomoct spoluhráčky.

Tereza Tegelová (hráčka českého týmu): „Do začátku zápasu jsme nevstoupily vůbec dobře a nebyly jsme schopné hrát svou hru. Až v druhém poločase jsme se zlepšily, začaly jsme hrát naši hru, a nakonec jsme je urvaly. V semifinále nás čeká Velká Británie, což bude další krok k postupu do finále.“