Lvice U16 vstoupily do ME těsnou prohrou, prohráli i muži U18

České basketbalistky do šestnácti let prohrály v prvním vystoupení na evropském šampionátu ve francouzském Bourges s Chorvatskem 72:78. Češkám nestačilo ani 13 bodů Kateřiny Zeithammerové.

Svěřenkyně Richarda Fouska vstoupily do turnaje bez větších nervů a v pohodě zastavily úvodní tlak soupeřek. Když už se Chorvatkám podařilo utéct do pětibodového náskoku, předvedly na závěr první čtvrtiny šňůru sedmi bodů v řadě a po prvním období držely těsné vedení.

Druhá desetiminutovka byla většinu času vyrovnaná, ale pak Češkám nevyšly poslední tři minuty, Chorvatky daly rychlých devět bodů a do poločasu si nesly mírný náskok hráčky v bílých dresech.

Po přestávce se Češky pokoušely o nápor, ale blíže, než na osm bodů se nedostaly, naopak musely zastavovat soupeřky, aby neunikly na větší rozdíl ve skóre. V úvodu poslední desetiminutovky se Češky přiblížily až na tři body rozdílu, ale pak jim na chvíli odešla střelba a znovu ztrácely až čtrnáct bodů. Závěrečný nápor už nepřinesl více než snížení na rozdíl čtyř bodů, Chorvatky více nedovolily.

Další zápas čeká Češky zítra, od 20:45 vyzvou Nizozemsko.

Chorvatsko - Česká republika 78:72 (19:21; 39:32; 56:47)

Muhl 18, Bilic 17, Vuksic 16, Curic 12 - Zeithammerová a Halátková po 13, Holubcová 12, Kolegarová 11, Semgady 10 bodů a 11 doskoků, Buřtová 7, Ondroušková 4, Hamzová 2, Hálová, Bušková, Kocourková a Fišerová 0

Fauly: 22 - 24

David Zdeněk: "Start do turnaje proti Chorvatsku se bohužel nevyvedl dle našich představ. Po vyrovnaném úvodu se nám díky střelbě z trojkové vzdálenosti podařilo získat několikabodové vedení. O to jsme však velmi rychle přišli a ještě nabrali ztrátu, která po dvou čtvrtinách činila 7 bodů. Třetí část byla zcela vyrovnaná. Naše hra se ale až přes příliš opírala o trojkovou střelbu, jenže neúspěšně. Naproti tomu chorvatský tým cílil do blízkosti koše, což jsme mu svou nedůslednou obranou umožnili. V poslední čtvrtině se podařilo zdramatizovat vývoj, ale na obrat to nestačilo. Dnes jsme rozhodně nepředvedli výkon, na který tento tým má. V tuto chvíli rozhodně není veselo, ale již zítra s Holandskem budeme chtít ukázat lepší tvář. Děkujeme všem, co nás přijeli podpořit až do Bourges a samozřejmě i těm, co fandí ze svých domovů."

Česká reprezentace mužů do osmnácti let prohrála na evropském šampionátu divize B utkání s Maďarskem v těsné koncovce 71:73 a čekají je boje o 13.-16. místo. Maďaři mají šanci skončit až devátí.

Češi trochu smolně přišli o postup ze základní skupiny do vyřazovacích bojů, a protože už nemohou ani sestoupit do nižší divize, hrají o umístění a o čest. Maďarům vyšel výborně vstup do zápasu, když dali rychlých sedm bodů za minutu a půl. Vedení hráčů v červených dresech vystoupalo až na devět bodů, ale pak se Češi probrali a v poslední minutě první čtvrtiny Krejčí srovnal skóre.

Ve druhé čtvrtině pokračovala na obou stranách dobrá střelba a Maďaři znovu utekli do mírného vedení. Dobře hrající Svoboda s Krejčím ale pomohli Čechům dorovnat a po koši Šulce si dokonce svěřenci Petera Bálinta odnesli do šaten nejtěsnější vedení.

Vstup do druhé půle naopak ovládli Češi a po osmi rychlých bodech donutili trenéra Maďarska k oddechovému času. Maďarům time-out pomohl, trefili dvě rychlé trojky a vyrovnaná bitva pokračovala. Skóre se přelévalo ze strany na stranu a před poslední čtvrtinou drželi Češi náskok dvou bodů.

Poslední desetiminutovka byla velkou bitvou o každý koš. Nejprve měli navrch Češi, kteří po trojce Farského získali pět minut před koncem náskok šesti bodů. Ještě minutu a půl před koncem znovu Farský dával na 69:66, ale pak Werner dvěma koši 36 sekund před koncem otočil skóre. V divoké koncovce plné chyb a faulů nejprve Farský neproměnil trojku a následně byl Kovářovi odpískán nesportovní faul. Maďaři pak trefovali trestné hody a včasnými fauly nedovolili Čechům vyrovnat.

V sobotu čeká Čechy od 12:45 souboj o 9.-13 místo s Rumuny.

Česká republika – Maďarsko 71:73 (17:17, 38:37, 56:54)

Krejčí 20, Svoboda 12, Kovář a Šulc po 8, Farský 7, Savić a Havlík po 5, Welsch 4, Slavík 2, Výcha a Bzonek 0 – Katona 13, Somogyi 12, Dancsecs 10

TH: 9/6–24/14