Lvice U16 slaví stříbro

Druhé vicemistryně Evropy v divizi B může oslavovat v rámci letošního mládežnického léta český basketbal. Reprezentační výběr do šestnácti let uspěl v turecké Konye ve všech utkáních kromě posledního, když v dramatickém finále podlehly Češky Rumunsku 52:54. I tak ale mohou kromě stříbra slavit návrat do elitní divize hned po roce.

Češky odehrály finálový duel také před slušnou kulisou, když se v hlavní aréně sešly téměř všechny účastnické týmy shlédnout finálový duel. Podobně jako v semifinále proti Velké Británii to byla bitva o každý koš a znovu Češky většinu duelu prohrávaly. Celkem čtyři minuty čekaly Češky na první koš v zápase, ale při pouhých jedenácti bodech Rumunek za celou čtvrtinu to ani tolik nevadilo. Horší byla situace ve druhé čtvrtině, kdy rumunský tým zvládl první pětiminutovku 11:1 a z ničeho nic vedl dvouciferným rozdílem. Naštěstí Češky dokázaly reagovat a do přestávky se dotáhly zpět na rozdíl čtyř bodů.

Obrovská bitva o každý koš pokračovala i po přestávce, kdy se český tým vyhrabal z šestibodové ztráty a osmi body v řadě převzal vedení. To Češky držely ještě pět sekund před koncem třetí čtvrtiny po koši Barbory Šubové, ale Rumunka Marcus pak napřáhla v poslední sekundě z poloviny hřiště a její trojka znovu otočila skóre. Češky to nezlomilo a v poslední čtvrtině měly více navrch až dvě minuty před koncem znovu Marcus šestkou otočila skóre. Závěr zápasu notně ovlivnily problémy s časomírou, kvůli kterým se dobrých patnáct minut nehrálo a rozhodčí poslaly dokonce oba celky rozcvičovat. Na poslední dvě minuty si tak všichni museli notně počkat. Svým košem je otevřela Barbora Šubová a dala naposledy Češkám vedení, ale Marcu bleskově odpověděla na druhé straně stejnou mincí.

V poslední minutě pak Češky nevyužily dvě minuté šestky Rumunek, když samy neuspěly dvakrát z trojky a při několika dalších šancích zblízka. Po jedné šestce Danciulescu měly Češky ještě čtrnáct sekund na vyrovnání a timeout, ale ani pokusy Tatiany Dittrichové a Barbory Vyhlídové do koše nepadly, takže se mohly Rumunky začít radovat.

Vyhlídová utkání dominovala se 17 body a 22 doskoky (čtrnáct útočných), jedenáct bodů přidala Barbora Šubová, ale Češky srazila trojková úspěšnost 23/1 a nepomohla tak převaha 67:45 na doskočené míče.

Chance 3x3 Tour 24