Lvice U16 přišly o čtvrtinále, ale hlavně o kapitánku

České basketbalistky do šestnácti let nestačily v osmifinále evropského šampionátu divize A na Polsko 50:57 a čekají je boje o udržení. Češkám nevyšel už vstup do utkání a po nepovedené druhé čtvrtině už jen dotahovaly.

Svěřenkyně Richarda Fouska nezachytily v klíčovém osmifinále začátek utkání a po dvou minutách už musel za stavu 0:8 následovat oddechový čas. Češky se vrátily do zápasu a srovnaly skóre, v druhé desetiminutovce je ale postihl střelecký výpadek a Polky získaly náskok zpátky.

Ztráta Češek narostla ve třetí čtvrtině až na sedmnáct bodů a vypadalo to beznadějně, pak se ale mladé Češky zlepšily a před poslední čtvrtinou držely naději na obrat. Polky pak utekly do vedení o dvanáct bodů, ale dívky v bílých dresech se nevzdaly a necelé dvě minuty před koncem snížily na rozdíl šesti bodů, pak už ale i přes několik šancí neskórovaly a Polky si závěr pohlídaly.

Největší rozdíl byl v počtu faulů a na to navazujících trestných hodů. Češky se dostaly pouze k šesti trestným hodům, jejich soupeřky střílely téměř třicetkrát.

Naše severovýchodní sousedy čeká ve středečním čtvrtfinále Francie, Češky se utkají ve skupině o udržení také ve středu od 18:30 s Rumunskem.

České basketbalistky ztratily v zápase nejen šanci na postup mezi osm nejlepších celků kontinentu, ale především kapitánku Andreu Ondrouškovou, která zápas nedohrála kvůli zranění. Přejeme jí brzké uzdravení.

Česká republika – Polsko 50:57 (11:17; 19:34; 40:50)

Buřtová 12, Fišerová 11, Kolegárová 9, Holubcová 8, Hálová 6, Semgady 4, Ondroušková, Bušková, Zeithammerová, Hamzová, Halátková a Kocourková 0 – Kuczynska 16, Hipp 11

Fauly: 21–10

David Zdeněk: "V utkání o všechno jsme i tentokrát zaspali úvod a i přes veškerou snahu a úsilí se 15-ti bodové manko nepodařilo vymazat. Chyby v obraně a neproměněné i ty nejjasnější střely dodaly polkám sebevědomí. Holkám nešla upřít snaha, naše hra ale postrádala lehkost a přesnost. Ve druhém poločase ze sebe holky vymačkaly maximum. O kráse to rozhodně nebylo, ale úsilí, které i po ošklivě vypadajícím zranění Andy Ondrouškové, ze sebe každá z hráček vydolovala zaslouží uznání. Polsko bylo dnes lepším týmem a patří mu zasloužený postup. My se musíme velmi rychle oklepat a v zítřejším utkání s Rumunskem jednoznačně zvítězit a tím si zajistit příslušnost v A divizi i pro další rok."