Lvice U16 postoupily mezi čtyři nejlepší celky Evropy i na MS U17 2016

České basketbalistky do 16 let si zahrají na evropském šampionátu o medaile! V dnešním čtvrtfinále totiž přehrály favorizované Maďarky 60:56 a postoupily tak mezi čtyři nejlepší celky Evropy. Kromě toho si zajistily účast na MS do 17 let v příštím roce.

České basketbalistky do 16 let nevstupovaly do čtvrtfinálového utkání rozhodně jako favoritky. Soupeřkami jim totiž byly Maďarky, které na do dnešního dne ztratily na šampionátu jediné utkání, a to s bezchybnou Francií o tři body. Pokud chtěly svěřenkyně Richarda Fouska pomýšlet na boj o medaile, měly před sebou těžkou práci.

Úvod vyšel lépe Češkám, ale pak převzaly iniciativu Maďarky a v sedmé minutě získaly až devítibodové vedení. To bylo naštěstí nejvyšší, jaké Češky svému soupeři dnes povolily. Od druhé čtvrtiny zlepšily obranu a dokázaly v defenzivě uhrát dva dlouhé úseky bez inkasovaného koše. To mladým Češkám pomohlo dostat se do poločasové přestávky na dostřel.

„Nejprve sympatický vstup do utkání a naše vedení, pak přišel time-out soupeře a jeho následná bodová šňůra nás donutila ke změně obrany. Do zóny trápící se Maďarky nám prakticky nedaly důvod z ní vystoupit,“ popsal hlavní zbraň českého týmu asistent trenéra Fouska Robert Landa.

Ve velmi dobrém výkonu pokračovaly i po změně stran a vedení se přelévalo ze strany na stranu a pak přišel zlomový okamžik. Od stavu 44:44 zaznamenaly české reprezentantky šňůru 10:0 a získaly vedení 54:44. O chvíli později vedly už o 11 bodů. To se psala 36. minuta.

„Vyšší soupeř nás zlobil na útočném doskoku a rozdíl skóre nepřekročil po většinu utkání hranici pěti bodů. Děvčata bojovala a na hraně třetí a čtvrté čtvrtiny si tým vytvořil odvážnější útočnou hrou náskok, který už do konce udržel,“ oddechl si Landa.

Maďarky totiž nesložily zbraně a 48 vteřin před koncem byl rozdíl pouhé tři body. Češky ale závěr zápasu zvládly, Vitulová, která v zápase zaznamenala double-double, prokázala pevné nervy při trestných hodech a lvice se tak mohly radovat z postupu do Top 4 a také z vybojované účasti na MS U17 2016.

„Opět byla důležitá naše rychlost, holky daly 24 (ku 11 bodům) z rychlého protiútoku a 20 bodů (ku 13) po ztrátě soupeře. Vyhnuli jsme se bodovému výpadku a naše hráčky dokázaly udržet po celé utkání slušné procento střelby, naopak úspěšnost zakončení soupeře čtvrtinu od čtvrtiny klesala,“ všiml si asistent trenéra.

V zítřejším semifinále čeká na Češky Itálie, které letos na šampionátu již jednou podlehly. Nikde ale není psáno, že by nemohly zopakovat dnešní překvapení.

Maďarsko - Česká republika 56:60 (22:17; 31:30; 44:48)

Juhász 23 + 10, Gereben 17, Lelik 8 - Vitulová 13 + 10, Šípová a Voráčková 9, Pospíšilová 8, Šotolová 7 + 10, Szczotková a Smutná po 5, Tomancová 3, Brabencová 1

TH: 17/11 - 22/11

Trojky: 1 – 3

Doskoky: 45 – 47

Zisky: 10 – 12

Ztráty: 18 – 19

Asistence: 9 – 6

Fauly: 22 - 17