Lvice U16 otočily a vrací se také do divize A!

Výborné zprávy letí z turecké Konye do Česka. Reprezentantky do šestnácti let zde zvládly semifinále evropského šampionátu divize B s Velkou Británií v dramatické koncovce 65:61 a po roce se vrátí zpět do divize A stejně jako jejich starší kolegyně v kategoriích U18 a U20. Třešničkou může být vítězství na celém šampionátu, o které se poperou v sobotním finále od 19:30 proti Rumunsku.

Češky si prožily jednoznačně nejtěžší a nejvyrovnanější duel na turnaji, ale ani složitá situace je nepoložila, a to odehrály duel v deseti hráčkách, když zranění z koncovky čtvrtfinále nepustilo do dnešní bitvy Nelu Holaňovou. Poprvé musel trenér Richard Fousek přitlačit na minutáži svých hlavních opor a bylo to třeba.

Lvice přitom výborně začaly a od vedení 9:8 vystřihly sérii 12:1 a v závěru první čtvrtiny držely dvouciferný náskok. Jenže přelom první a druhé desetiminutovky ovládly Britky jedenácti body v řadě a od té doby se skóre tahalo. Závěr poločasu ještě českému týmu vyšel a díky Barboře Šubové si udržel těsné vedení do druhé půle. Jenže ve třetí čtvrtině český tým propadl a Britky duel otočily. Prostřední pasáž třetího hracího období byla z české strany téměř bezbodová a Británie obrovskou sérií 19:1 vybojovala dvouciferné vedení na svou stranu.

Česká lavička ale hráčky nepřestávala podporovat a ty se sérií 9:2 na konci třetí čtvrtiny vrátily alespoň na dostřel. Poslední čtvrtina pak byla hodně nervózní z obou stran, bylo k vidění hodně chyb a žádná z hráček se vyloženě netlačila do střelby se snahou rozhodnout. Češky ale přesně bránily, a i když se jim nedařilo střelecky, nepouštěly alespoň Britky do většího trháku. Duel se lámal tři minuty před koncem, kdy Británie vedla 61:56. Šubová s Terezou Tegelovou, nejpilnější střelkyně v zápase dvěma koši dotáhly svůj tým na rozdíl jediného bodu. Zlomový moment pak přišel 45 sekund před koncem, kdy Šubová napřáhla zpoza trojky a její pokus proletěl obroučkou – 63:61 pro Česko. Britky pak zbrkle zakončily a Češky z brejku ještě jednou skórovaly. V závěru pak Britkám chyběly fauly, které nenastřádaly za celou čtvrtinu a nemohly tak Češky poslat na čáru trestného hodu a ani se jim to do konce duelu nepovedlo.

Šubová sice trefila jen 6 z 27 střeleckých pokusů, ale zapsala 19 bodů a také 13 doskoků. Trefila jedinou trojku z osmi, tu poslední nejdůležitější. Tegelová doručila šestnáct bodů a Anna Běláčová deset. Barbora Vyhlídová dodala k sedmi bodům i čtrnáct doskoků, čímž přispěla k české dominanci pod košem 66:50.

Tatiana Dittrichová (hráčka českého týmu): „Dneska jsme nastoupily do zápasu s kuráží a nasazením a vyústilo to ve výborný výsledek v náš prospěch. Zítra už se jen těšíme, jak to dopadne. Děkujeme všem fanouškům, kteří nás podporují a koukají na všechny zápasy. Kdo neskáče, není Čech!“