Lvice U16 kralovaly skupině, teď vyzvou sousedky

České basketbalistky do 16 let na mistrovství Evropy v italském Udine ovládly čtyřčlennou základní skupinu. Jenže dosavadní výsledky teď budou zapomenuty. Přichází osmifinále, které rozdělí týmy na ty úspěšné a bojující o záchranu. Jeden zápas rozhodne. A Češky v něm vyzvou zajímavého soupeře...

Ex-federální derby mezi Českou republikou a Slovenskem rozhodne o tom, kdo bude od pátku do neděle bojovat o medaile a kdo o záchranu. Hráčky obou celků se mezi sebou utkaly hned ve svém prvním reprezentačním startu – na konci loňského roku na turnaji olympijských nadějí mladé Lvice v Pezinoku vyhrály od sedm bodů. Od té doby ale ušly dlouhou cestu a do osmifinále ME budou Češky vstupovat jako papírové favoritky z prvního místa skupiny C.

K němu vedly především výhry nad Lotyšskem a Běloruskem. Už po těchto dvou zápasech totiž bylo jasné, že Češky získají dílčí úspěch v podobě vítězství ve skupině. První zápas s Lotyšskem sice provázely drobné rozpaky na začátku, ale kdo by při své premiéře mezi evropskou elitou nebyl nervózní. „Dříve se oklepaly Lotyšky a získaly několikabodové vedení. Po prostřídání se nám podařilo uklidnit a získat větší kontrolu nad naším výkonem, díky čemuž jsme začínali našeho soupeře přehrávat a postupně navyšovat vedení,“ potěšilo asistenta trenéra Davida Zdeňka, že už v poločase měly Češky k dispozici dvouciferné vedení.

„Soupeř hrál ale stále houževnatě a nenechal nám chvilku klidu. To se projevilo na velikém počtu ztrát (27). Nicméně holky zaslouží velikou pochvalu za bojovnost a nasazení,“ pochválil mladé reprezentantky za vítězství 58:45 i přes těsnou obranu soupeřek.

Podobný průběh mělo také utkání s Běloruskem. Jen s tím rozdílem, že pořádně svůj kolotoč mladé Lvice roztočily po poločase, kdy získaly rozhodující náskok. „Několik chyb a neproměnných šancí ze začátku utkání drželo běloruský tým ve hře. Zlepšená obrana a nápaditější útok přinesl týmu vedení, které jsme dokázali neustále navyšovat. Našeho soupeře jsme dnes předčili ve všech aspektech. Zejména poměr doskoků 60:32 se významně podílel na konečném výsledku,“ popsal Zdeněk hlavní rozdíl mezi oběma týmy a ocenil zapojení všech hráček do hry stejně jako hlasitou podporu rodičů z hlediště.

Ani v posledním zápase základní skupiny si Češky nenechaly vzít dobrou náladu a přehrály Srbky, přestože trenér Richard Fousek dal šanci všem hráčkám na velmi podobný čas až na Holubovou, která k utkání nenastoupila. Mladé Lvice si navíc vyzkoušely jaké to je hrát vyrovnané utkání až do závěrečné desetiminutovky. Češky výborně doskakovaly, důkazem budiž 29 útočných doskoků a díky tomu 89 střel z pole oproti 50 soupeřek. Srbky ale držely ve hře trestné hody. České fauly jich soupeřkám zajistily 41 (z toho 28 úspěšných).

Soupeřkám ale nakonec zlomilo vaz 29 ztrát a také skvělý závěr českých basketbalistek. Defenziva mladých Lvic totiž Srbkám dovolila poslední koš ze hry 7 minut a 40 sekund před koncem. Pak už proměnily jen pět trestných hodů a navíc šňůra 13:0 definitivně potvrdila české vítězství.

„Na naší straně šlo zejména o rozložení sil a dobré naladění na osmifinále se Slovenskem. V první půli jsme bohužel neplnili pokyny jak bylo třeba. Po domluvě, holky v druhém poločase zlepšily všechny činnosti. Zejména obrana a přechod na útočnou polovinu, to byly faktory zlepšeného projevu. S tím přišly i koše z delší vzdálenosti a více klidu do naší hry. Koncovka již byla plně v naší režii a tak jsme si mohli za ovací rodičů vychutnat další výhru. Vše důležité nás ale čeká zítra,“ přemýšlí už David Zdeněk nad zítřejším osmifinále.

Česká republika - Lotyšsko 58:45 (13:12; 29:17; 42:31)

Švagerová a Kopecká po 11, Jindrová 9, Galíčková 7, Ondroušková 6, Holubová 5, Dudáčková 4, Miklíková a Pitrová po 2, Žílová 1, Sklenářová a Rosecká 0 - Gulbe 13, Mote 11, Nulle 8

TH: 24/18 – 23/13

Trojky: 4 – 2

Doskoky: 47 – 41

Zisky: 8 – 16

Ztráty: 27 – 16

Asistence: 8 – 3

Fauly: 23 – 23

Česká republika - Bělorusko 79:46 (13:14; 29:22; 51:34)

Dudáčková 11, Galíčková a Sklenářová po 9, Jindrová a Ondroušková po 8, Kopecká 7, Miklíková, Žílová a Holubová po 6, Švagerová 5, Rosecká 4, Pitrová 0 - Malashka 12, Vasilevich a Bachkarova po 9