Lvice porazily v Jindřichově Hradci Rusko

České basketbalistky zvítězily v předposledním přípravném utkání před olympijskými hrami nad mistryněmi Evropy z Ruska 73:63. V duelu v Jindřichově Hradci tým trenéra Lubora Blažka ani jednou neprohrával a navázal na úspěšné výsledky z olympijské kvalifikace.

České lvice začaly souboj dvou účastníků londýnské olympiády velmi dobrou obranou a první koš Ruskám dovolily až po pěti a půl minutách. A to především zásluhou Jany Veselé, která v úvodu předvedla v obraně čtyři zákroky. Když pak přišla sedmibodová šňůra zakončená už druhou trojkou Evy Vítečkové, vedl domácí celek 16:7.

Mírné vedení udržovaly Češky celý první poločas, i když se nevyvarovaly zbytečných chyb v útoku i při obranném doskoku, což soupeřky trestaly lehkými body zpod koše. V 18. minutě tak Rusky stáhly ztrátu na pouhé dva body, ale ještě do přestávky vicemistryně světa náskok znovu navýšily na osm bodů.

Ani poločas nezastavil Češky v rozletu a po pohledné přihrávkové akci na Petru Kulichovou a dalekonosné trojce Hany Horákové vedly už o 13 bodů. Jenže pak začaly Rusky postupně manko stahovat, především zásluhou zlepšené střelby, a dostaly se na rozdíl tří bodů. Jenže jejich snahu utnula Tereza Pecková, která pěti rychlými body znovu převážila vývoj hry výrazněji na českou stranu.

Hnány zaplněnou halou v Jindřichově Hradci odolaly Češky ruskému náporu, který táhla nejlepší hráčka loňského ME Jelena Daniločkinová, autorka 15 bodů.

Definitivní rozhodnutí přišlo minutu a půl před koncem, kdy dala trojku Vítečková a Češky odskočily na sedm bodů. Následovala chyba Rusek a koš z faulem v podání Ilony Burgrové, což rozpoutalo vítězné oslavy, které ještě umocnila čtvrtou trojkou v zápase Vítečková, s 21 body nejlepší střelkyně zápasu.

Během poločasu české hráčky předaly šek na 40 tisíc korun, které mezi sebou vybraly, na občanské sdružení Vlastní cestou zajišťující osobní asistenty pro tělesně postižené.

Lubor Blažek: „Porazit Rusko je dobrý výsledek. Myslím si, že jejich vítězství nad Austrálií hovoří o tom, že oni nejsou špatný tým, jsou mistři Evropy. Musíme si z toho vzít to správné. Nesmíme začít lítat, myslet si, že už je dobojováno, protože olympiáda se blíží. Je to pořád ještě příprava. Stejně jako jsme nedělali závěry z prohry s Británií, tak není možné dělat velké závěry z utkání s Ruskem. Jsem rád, že některé hráčky dokázaly správnost nominace. Pevně věřím, že zítřejší utkání opět napoví a výsledná dvanáctka bude to nej. Rozhodla dobrá hra v obraně a solidní úspěšnost střelby. Nepřeskákali jsme je a měli jsme zbytečně moc ztrát míčů. Byli jsme schopní vyrovnat se s tvrdostí soupeře.“