Lvice odehrály ve Varech další vyrovnanou koncovku

České basketbalistky v přípravě na domácí ME čekají i po druhém utkání na vítězství. Dnešní zápas s Čínou ztratily nejtěsnějším možným rozdílem. Mají tak poslední šanci získat v Karlových Varech vítězství v utkání proti mistryním Evropy ze Srbska.

Domácí hráčky na začátku chvíli hledaly recept na čínskou ofenzivu. Jakmile se ale dokázaly srovnat s výškovou i váhovou převahou soupeře, smazaly své úvodní několikabodové manko. Díky přesné střelbě Záplatové pak poprvé v zápase uchvátily vedení pro sebe. Češky předvedly několik nápaditých akcí v útoku, jenže byly limitovány velkým počtem osobních chyb, které dávaly soupeřkám možnost skórovat z trestných hodů.

„Už jsme s Čínou hrály za zavřenými dveřmi a myslím, že teď jsme se s jejich tvrdou hrou vyrovnaly lépe. Věděly jsme, co od nich máme čekat. Bylo důležité, že jsme utkání chytily hned od začátku. V těch předchozích jsme hned od první čtvrtiny prohrávaly. Snažily jsme se dneska co nejlépe rozcvičit a soustředit se od první minuty na hřišti, což nám vyšlo,“ těšilo Michaelu Stejskalovou, že český tým hrál po první čtvrtině vyrovnanou partii.

O drobný náskok přišly české basketbalistky po prostřídání sestavy a především v důsledku nepřesností v útoku. České obraně pak dělala největší problémy urostlá pivotka Yue-Ru Li, která si dokázala poradit i s výpomocí. Jenže i Číňanky se dopouštěly technických chyb a když poslední střelou poločasu netrefily otevřenou trojku, měly Češky k dobru čtyři body.

Právě nejvyšší hráčka na hřišti a do té doby nejlepší čínská střelkyně Yue-Ru si zkraje druhého poločasu udělala třetí faul a trenér ji raději stáhl ze hřiště. Zdálo se, že toho Češky využijí, když se jejich vedení vyšplhalo až dvouciferné hranici, jenže Číňanky přestaly doručovat tolik míčů do podkošového prostoru a naopak se do hry dostaly i hráčky z perimetru, kterým nedělal problém nájezd ani střelba za tři body.

Když už to s Češkami nevypadalo dobře, zapnuly v obraně a dokázaly zlikvidovat náskok soupeřek. Velkou měrou jim k tomu pomohly také rychlé protiútoky. České vzepření probudilo také diváky v hledišti KV Areny, kteří podporovaly domácí hráčky v očekávání vyrovnaného závěru.

A nemýlili se. Minutu před koncem vyrovnala Vyoralová a Li Men dala jen jeden trestný hod. Na druhé straně se naopak nespletla Michaela Stejskalová. Jenže jednobodový náskok Češkám dlouho nevydržel. Zaúřadovala opět Yue-Ru a když Vyoralové trojka v koši neskončila, zvítězila Čína o jediný bod.

„Na to, že jsme spolu hrály třetí utkání, tak já mám z naší hry dobrý pocit. Jsou tam nějaká nedorozumění, ale musíme tomu dát ještě chvilku. Začaly jsme basket trénovat až minulý týden v Trutnově. Bude to lepší a lepší,“ nedělá si těžkou hlavu z prohry Stejskalová.

Naopak druhou vyrovnanou koncovku bere jako zdroj cenných informací pro zápasy, které ještě přijdou: „Hned po zápase jsem si řekla, že to zamrzí. Výhra celý tým nakopne, ale pořád je lepší teď než na mistrovství Evropy. Můžeme si říct, jak bychom to příště zahrály jinak, zachovat chladnou hlavu. Teď se z toho můžeme poučit.“

Česká republika – Čína 72:73 (17:17; 38:34; 53:57)

Elhotová 15, Hanušová 14, Stejskalová 13, Vyorlaová 10, Burgrová 8, Záplatová a Kulichová po 5, Bartáková 2, Voráčková, Kopecká, Pudláková a Švrdlíková 0 – Yue-Ru Li 14, Song Gao 12, Meng Li 9

Fauly: 18 – 22

Ve druhém dnešním zápase porazilo Srbsko včerejší české přemožitelky z Lotyšska. Zápas opět přinesl zajímavou a vyrovnanou podívanou. Srbky musely ve druhém poločase likvidovat až devítibodové vedení, ale i tak to byly ony, kdo málem prohospodařil téměř dvouciferný náskok. Jenže Lotyšky v závěrečných minutách zcela propadly na útočné polovině a umožnily tak soupeřkám získat nejen vítězství v dnešním utkání ale také v celém turnaji. Na tom už nezmění nic ani zítřejší střetnutí Srbek s českými basketbalistkami. Ty naopak skončí v přípravném turnaji na posledním místě. Stále mají ale o co hrát. Skalp aktuálních mistryň Evropy by byl vítanou vzpruhou do další přípravy před domácím ME. Zápas začíná v KV Areně v 17:45. Předcházet mu bude utkání mezi Čínou a Lotyšskem (15:30).

Srbsko – Lotyšsko 69:61 (14:12; 30:37; 53:52)

Milovanovič 21, Radocaj 12, Cado a Jovanovič po 8 – Baško-Meinbarde 12, Babkina 11, Steinberga 9

TH: 29/25 – 19/11

Trojky: 2 – 8

Doskoky: 37 – 35

Zisky: 13 – 7

Ztráty: 17 – 24

Asistence: 8 – 12

Fauly: 23 - 25