Lvice nestačily na Kanadu a na MS končí

České basketbalistky stříbro z domácího šampionátu neobhájí. V osmifinále MS v Turecku prohrály s Kanadou vysoko 71:91 a na turnaji končí. Mezi osm nejlepších týmů na velkém turnaji se nedostaly poprvé od mistrovství Evropy 2009 a teprve podruhé za posledních 13 let.

CAN_1"Samozřejmě jsme chtěli mezi nejlepších osm, ale nepovedlo se. Teď se to pár let dařilo a jednou to prostě nevyjde," řekl trenér Lubor Blažek. "Porazili jsme Japonsko a Brazílii, které jsme porazit měli. Ale Kanada je na naší úrovni. Tady se dá spíše mluvit o tom rozdílu než o tom, jestli jsme prohráli nebo vyhráli. Obě družstva jsou na tom podobně, ale nám to dnes prostě nevyšlo," dodal.

Blažkovy svěřenkyně věřily, že soupeř bude po náročném večerním utkání s Francií unavený, ale na hřišti to vypadalo obráceně.

Za stavu 13:15 navíc sudí pískli přísnou technickou chybu Petře Kulichové po jejím předchozím faulu a Kanaďanky toho využily k odskočení na devět bodů, což byl jeden z klíčových okamžiků zápasu. Soupeř získal klid a pokračující aktivitou nadále rozebíral českou obranu.

"Bohužel jsme soupeřky neubránily ve hře jedna na jednu. To není o taktice hry, ale prostě jsme nebyli schopní svou soupeřku ubránit," mrzelo Blažka. "Přišlo mi, že jsme k tomu přistoupily docela vlažně. Hrály jsme, jako by se nemohlo nic stát. Když prohrajeme, tak prohrajeme, když vyhrajeme, tak vyhrajeme. Nebyly jsme vůbec agresivní a nedokázaly jsme ubránit situaci jeden na jedna," řekla Michaela Stejskalová.

Kulichová svou chybu napravila hned v úvodu druhé čtvrtiny, kdy dala tři koše s faulem a pomohla snížit rozdíl na tři body. Ještě po šťastné trojce Kateřiny Elhotové to bylo o čtyři, jenže Kulichová si připsala třetí faul, šla střídat a bez ní byl český tým v útoku slabý. Kanaďanky to využily a ještě do poločasu získaly dvouciferný náskok.

Ve druhé půli zavelela pěti body v řadě Elhotová, ale reprezentantky javorového listu neznervózněly a neustále si udržovaly náskok kolem deseti bodů. A to i proto, že českému týmu znovu nefungoval obranný doskok. Když pak soupeři začal padat míč do koše i z dálky, bylo to o 17.

Možný obrat nastartovala kapitánka Eva Vítečková osmi českými body v řadě a ještě vykřesala naději. "V tu chvíli jsem věřila, že to otočíme. Jenže když jsme daly koš, tak jsme hned zase dostaly," mrzelo Stejskalovou.

Lvice už v přípravě dokázaly Kanadu v poslední čtvrtině přehrát o 17 bodů a nakonec těsně vyhrát, tentokrát se však něco takového nestalo. Poučené Kanaďanky si zkušeně hlídaly náskok a českému týmu nepomohla ke zvratu ani nejlepší česká střelkyně minulého ME Stejskalová, která se Kanaďankám vyrovnala ve hře jedna na jednu. Za poslední čtvrtinu dala 12 bodů.

Při závěrečné snaze českého týmu ale rozjeté soupeřky manko ještě navýšily a mohou se těšit na čtvrtfinále s Austrálií.

Česká republika - Kanada 71:91 (13:22; 32:44; 55:65)

Vítečková 17, Elhotová 13, Kulichová a Stejskalová po 12, Bartoňová 7, Veselá 4, Hejdová, Burgrová a Sedláková po 2, Hanušová, Vyoralová a Pecková 0

TH: 23/16 - 22/19

Trojky: 3 - 4

Doskoky: 23 - 41

Zisky: 7 - 8

Ztráty: 12 - 14

Asistence: 12 - 11

Fauly: 18 - 23