Lvi ve druhém poločase přišli o postup, podlehli Chorvatsku

Chorvatům se na začátku utkání povedly dvě akce, z toho jedna tříbodová, a ujali se tak vedení. Češi se snažili praktikovat rychlou hru. To se jim povedlo, když za stavu 9:14 zaznamenali šňůru 8:0 a dostali se do vedení. Trojkami se na tom podíleli Hruban s Pumprlou. Chorvaté pak stačili do konce čtvrtiny ještě snížit na rozdíl jediného bodu.

Čeští basketbalisté si rychlým tempem hry vynutili chyby soupeřů a navýšili své vedení až na šest bodů. Pak však udělali několik ztrát v útoku a dovolili Chorvatům přiblížit se na dostřel. Včerejší přemožitelé domácího Slovinska prokazovali svojí sílu pod košem, která se zvedla vždy s příchodem Tomiče. Chorvaté ale hrozili i za tři body. Za první poločas proměnili čtyři ze sedmi střel. Češi však, stejně jako v průběhu šampionátu, bránili velmi dobře a uhájili poločasové vedení.

Třetí čtvrtina byla ve znamení českého trápení na útočné polovině. Chorvaté zavřeli svůj podkošový prostor, a tak byl dlouho jediným českým střelcem Pavel Pumprla, který zaznamenal dvě trojky a jeden trestný hod. Přestože Češi stále bránili dobře, jejich snížená produktivita v útoku se projevila na skóre a české ztrátě, která se vyšplhala až na sedm bodů. Před posledním dějstvím jí snížil Jan Veselý.

Chorvaté však byli hnáni početným a bouřlivým publikem, se kterým se v hledišti srdnatě bila i skupina českých fanoušků. Podobně se rvali hráči na hřišti, ale české střely vypadávaly z koše, naopak chorvatské si tam cestu nacházely snadno. Největším problémem českých hráčů byly trestné hody, kterých proměnili jen pět z 21.

Přestože Češi nepostoupili do osmifinálové skupiny, skončili na čtvrtém místě základní skupiny se dvěma výhrami a rozhodně svým herním projevem zanechali na šampionátu velice pozitivní dojem.

Chorvatsko – Česká republika 70:53 (16:17; 32:33; 47:42)

Tomič 12, Bogdanovič a Šarič po 11, Simon a Zořič po 10 – Pumprla 19, Veselý 11 bodů a 11 doskoků, Satoranský 9, Hruban a Bartoň po 5, Balvín a Houška po 2, Benda, Weslch a Jelínek 0

Fauly: 22 - 15

Pavel Pumprla: „Odehráli jsme skvělou první polovinu. Bohužel ve druhé půli Chorvatsko ukázalo své zkušenosti, proměnilo těžké střely. Nebyli jsme schopní udržet tempo, které jsme chtěli, a které jsme hráli v prvním poločase. Chorvatsko má dobrý tým, zkušené hráče. Za to, jak odehráli poslední čtyři zápasy, si zasloužili postoupit.“

Pavel Budínský: „Nejprve bych chtěl pogratulovat Chorvatsku. Zasloužilo si vyhrát, protože od začátku hrálo dobře. Bylo to dobrý zápas od obou týmů. Víte, jaká situace byla před zápasem. Náš problém byl v útoku ve druhém poločase, kdy jsme zklamali z čáry trestného hodu. Naše nízká úspěšnost trestných hodů na nás vytvářela tlak a dávala Chorvatsku mentální výhodu. Chorvaté pak proměnili i velmi těžké střely. Pro nás pak bylo těžké se vracet do zápasu. Chorvatsko si zasloužilo vyhrát, odvedlo dobrou práci. Pro mě to byl skvělý turnaj – zkušenosti z těžkých zápasů, možnost trénovat pro takovým koučům. Byl to jeden z nejlepších momentů naší historie, ukázali jsme charakter a dobře reprezentovali naší zemi. Chtěl bych dát kredit mému trenérskému týmu a hráčům za práci, kterou zde předvedli.“