Lvi v přípravě na ME podlehli doma Turecku poslední střelou

Čeští basketbalisté odehráli první ze dvou domácích veřejných přípravných utkání. V hale na Královce přivítali Turecko. Ve strhujícím zápase podpořeném hlučnou kulisou nakonec svému soupeři těsně podlehli.

Oba celky vstoupily do utkání spíše se snahou na obranné polovině. Zřejmě čekaly, až se hlediště na Královce zcela zaplní, aby mohly rozjet ofenzivní představení. Jako první šli do vedení Češi, ale pak převzali taktovku Turci, především Cedi Osman. Hned devět z jedenácti prvních tureckých bodů neslo podpis nové posily Clevelandu Cavaliers.

Výraznější náskok v dosud vyrovnaném utkání získali na přelomu první a druhé čtvrtiny Turci, jejichž vedení se blížilo devíti bodům. Domácí se ale před hlasitým publikem na Královce nechtěli nechat zahanbit a znovu přitáhli šrouby v obraně. Díky tomu své manko do poločasu téměř vymazali.

V dobrém výkonu pokračovali Češi i po změně stran. Rychlou hrou a přesným zakončením si vypracovali svůj nejvyšší náskok v zápase, když měli k dobru sedm bodů. Na to ale Turci zareagovali osmibodovou šňůrou a vzali si vedení zpět. Naopak Češi si v tu chvíli nevěděli rady s vysunutou tureckou obranou.

V závěru si ale diváci na Královce přišli na své. Bohužel se smutným koncem pro většinu z nich. Češi skvěle otočili vývoj utkání ve svůj prospěch a měli k dobru až čtyři body. To už do konce nezbývala ani minuta. Turci ale reagovali trojkou a dokázali odpovědět i na další české body. Sedm vteřin před koncem za jednobodového vedení se postavil na čáru trestného hodu Satoranský, proměnil jednu šestku a na druhé straně Bobby Dixon s klaksonem rozhodl trojkou o nejtěsnějším vítězství Turecka.

Češi se domácímu publiku představí opět v pátek, kdy od 18:15 přivítají na Královce Finsko.

Česká republika – Turecko 66:67 (16:21; 31:33; 48:52)

Bohačík 16, Satoranský a Peterka po 15, Auda 10, Švrdlík a Kyzlink po 3, Hruban a Kříž po 2, Palyza a Šiřina 0 – Osman 19, Aldemir 11, Dixon 9

TH: 29/21 – 23/10

Trojky: 3 – 3

Doskoky: 36 – 34

Zisky: 6 – 9

Ztráty: 16 – 13

Asistence: 13 – 15

Fauly: 21 - 26