Lvi U20 udolali Ukrajinu

Úspěšný vstup do evropského šampionátu mají za sebou čeští basketbalisté do dvaceti let. Na úvod turnaje v černohorské Podgorici zdolali svěřenci Lukáše Pivody Ukrajinu 98:86 po prodloužení a nakročili k lepší pozici pro osmifinále. Turnaj pro Čechy pokračuje v neděli od 18:45 proti Španělsku.

Úvod utkání byl hodně vyrovnaný, oba celky se srovnávaly s nervy ze vstupního zápasu, a navíc se na hřišti chvílemi hledali. Jako první se chytil český tým, který na začátku druhé čtvrtiny zlomil vyrovnaný stav 24:24 a utekli až do prvního dvouciferného vedení 39:28. Ukrajince držel ve hře osmnáctibodovým výkonem za první polovinu Maksym Shulga. Nástup do druhého poločasu vyšel lépe Ukrajincům, kteří bleskově srovnali a ve čtvrté čtvrtině šli dokonce do vedení hlavně díky zlepšené střelbě z dlouhé vzdálenosti. Duel rozhodovala až dramatická koncovka, v níž Čechy poslal do nejtěsnějšího náskoku Richard Bálint. Ukrajinec Shulga pak jednou šestkou srovnal a oba týmy měli svou šanci na vítěznou střelu. Ani jedna ale do koše nepadla a šlo se do prodloužení.

Nastavený čas otevřeli Češi sedmi body během minuty a Ukrajina bleskově reagovala oddechovým časem. Soupeři se Lvům přiblížili na tři body, ale český tým ve správnou chvíli udělal dobré rozhodnutí a ke srovnání Ukrajinu nepustil. V relativně vyrovnaných statistických ukazatelích vyčnívala lepší úspěšnost střelby Čechů za dva i za tři body. Ukrajincům nestačilo ani 28 bodů a deset doskoků Shulgy, český tým vedl se sedmnácti body Ondřej Hanzlík. Kompletní statistiky najdete na oficiálním webu šampionátu.

Ondra Švec (hráč českého týmu): „Odehráli jsme první zápas s Ukrajinou. Nevěděli jsme moc, co čekat v prvním zápase, v přípravě jsme toho moc neodehráli. Takže to bylo docela těžké. Odpovídal tomu začátek, kdy jsme vstoupili ustrašeně, pak jsme si dokázali vybudovat dvouciferný náskok, který jsme po poločase ztratili, ale pořád jsme se udržovali ve hře a ve čtvrté čtvrtině to už bylo nahoru dolů. Nakonec jsme se dostali do prodloužení, kde rozhodl náš dobrý začátek, kdy jsme šli na šňůru 9:0 a potom už jsme to jen kontrolovali do konce zápasu a vyhráli jsme.“

Antonín Pištěcký (asistent trenéra českého týmu): „Do zápasu vstoupily oba týmy nervózně. Bylo to znát na obou stranách hřiště. Nám se ve druhé čtvrtině povedl úsek, kdy jsme se těsně před přestávkou dostali na plus devět především kvůli zlepšené obraně. Bohužel do druhého poločasu jsme nevstoupili tak, jak jsme potřebovali, naopak v úvodu třetí čtvrtiny Ukrajina diktovala tempo, což resultovalo v to, že šli lehce přes nás. My jsme se díky změněné a zlepšené obraně dokázali vrátit zpátky do zápasu. Rozhodovalo se až v prodloužení, kdy Ukrajinci nenašli sílu na odpověď. Kdybych to měl zhodnotit obecně, tak jsme zahráli klasické první utkání na šampionátu plné nervozity se šťastným koncem pro nás a výsledek, byť není úplně ohromující bereme všemi deseti. Hlavním rozdílem v zápase byla naše větší rotace, kdy jsme využili o hodně víc hráčů než Ukrajinci a bylo vidět, že jim v závěru došly síly.“