Lvi U20 sestřelili srbského giganta

Paráda! Čeští basketbalisté do dvaceti let si schovali první výhru na EuroBasketu na nejvhodnější moment. V osmifinále porazili vítěze základní skupiny A a velkého favorita na medaile ze Srbska 72:67. Ve čtvrtfinále si Češi ve čtvrtek nejspíše od půl čtvrté zahrají s lepším z dvojice Belgie – Island, kteří hrají večerní zápas.

Češi v zápase ztráceli sedmatřicet úvodních minut, ale zápas nezabalili, nechali na hřišti všechno a odměnou jim bylo trochu štěstí přidané ke skvělému výkonu, který předvedli ve čtvrté čtvrtině.

Přitom zápas nezačal ideálně, když Srbové dali od stavu 7:6 osm bodů v řadě a vynutili si první oddechový čas české lavičky. Na startu druhé čtvrtiny pak Aleksa Rištič trefil trojku a poprvé poslal svůj tým do dvouciferného vedení 25:15. Ognjen Matovič pak přidal ještě koš, naštěstí český tým okamžitě zareagoval a důležitou sérií, ve které trefili Lvi čtyři trojky v rychlém sledu a srovnali skóre na 29:29. Už tady měl český tým šanci jít do vedení, tehdy ještě srbský odpor nezlomil a do poločasu si odnesl mírnou ztrátu.

Obrovská bitva pokračovala i dál, když Srbové pálili ostrými a znovu se přiblížili ke dvoucifernému náskoku, ale Češi vždy včasně trefenou střelou zareagovali. K otočení skóre chyběly drobnosti, jako například trochu zbytečný faul jinak velmi dobře hrajícího Šimona Svobody při trojce nejlepšího srbského hráče Ilji Milijaševiče krátce před koncem třetí čtvrtiny. Ještě sedm a půl minuty před koncem vedli Srbové o sedm bodů, ale v poslední čtvrtině jim i díky skvělé české obraně vyschnul střelecký prach a Češi začali postupně stahovat. Definitivně srbské hradby prolomil tři a půl minuty před koncem právě Svoboda a po oddechovém čase a dobré české obraně se navíc trefil i Petr Šťovíček. Srbové se ještě dostali na rozdíl jediného bodu, ale po sérii minutých střel to na sebe vzal nejlepší český střelec večera Jakub Nečas a uklidnil svůj tým. Po minuté srbské trojce dal ještě půl minuty před koncem další koš Svoboda a v závěrečné šestkové loterii už Češi i díky šťastné šestce Nečase o desku uhájili výhru a mohli začít obrovské oslavy.

Výhrou se český tým udržel v elitní divizi A i pro příští rok, navíc pod sebe dostal všechny tři své předchozí soupeře ze základní skupiny, kteří po porážkách v osmifinále budou hrát o záchranu. Jakub Nečas přidal ke 20 bodům i 11 doskoků, Svoboda zapsal 17 bodů. Hvězda Srbů Milijaševič také nastřílel dvacet bodů, ale trefil jen pět ze sedmnácti pokusů z pole. Češi měli sice 21 ztrát oproti devíti soupeře, ale zase Srby přeskákali 53:28, což potvrzuje extrémně divoký zápas.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): „Obrovská gratulace a kredit celému týmu. Tohle je velká věc pro český basketbal a my uděláme maximum pro to, aby tahle pohádka jen tak neskončila!”

Šimon Svoboda (hráč českého týmu): “Dnes se nám podařilo splnit všechny cíle co jsme si před zápasem dali a díky tomu se nám zápas podařilo dotáhnout do vítězného konce. Je to pro nás velmi důležité vítězství, které nám dodá hodně energie a sebevědomí do dalších zápasů. Osss.”

Chance 3x3 Tour 24