Lvi U20 podlehli po boji Belgii

Čeští basketbalisté do dvaceti let si semifinále evropského šampionátu nezahrají. Po další vyrovnané bitvě dnes ve čtvrtfinále podlehli Belgičanům 68:78 a o víkendu na ně čekají souboje o páté až osmé místo.

Byl to relativně podobný duel tomu včerejšímu, kde český tým proti Srbům šel do vedení až v poslední čtvrtině. Tentokrát krátce vedl v první i třetí desetiminutovce, ale jinak měli navrch Belgičané. Nedokázali se ale výrazněji utrhnout a Češi tak do poslední chvíle věřili v podobný zvrat.

Předtím ale český tým prožil o něco lepší zápas než proti Srbům, když slepené trojky Šimona Svobody vytáhly české vedení v osmé minutě na 19:12. Bohužel Belgie odpověděla na přelomu obou čtvrtin devíti body v řadě a šla zpět do náskoku. V ofenzivně nejslabší české čtvrtině, té druhé, se svěřenci Lukáše Pivody dostali jen na deset bodů a Belgičané jim trochu utekli. Ještě dvě minuty před půlí to bylo po šestkách Radovana Mrázka jen o dva, ale pak belgická opora Nathan Missia-Dio pěti body navýšil vedení svého týmu.

Naopak třetí čtvrtina byla z českého pohledu jednoznačně nejlepší, Lvi nasázeli 27 bodů, téměř tolik, kolik za celý dosavadní průběh zápasu a duel se rozjel. Češi znovu spoléhali na trojkovou střelbu, která jim v určitých částech zápasu fungovala. Když se prosadili rychle za sebou zpoza oblouku Jakub Nečas a pak i Štěpán Bubeník, šli Češi zpět do vedení, které zejména díky Nečasovi udrželi až do poslední sekundy třetí čtvrtiny, kdy si nepohlídali útočný doskok Kobeho Grymonpreze.

To jako by Belgii namotivovalo a v poslední čtvrtině už český tým do vedení nepustili. Přesto to nebylo jasné. Nečas se Svobodou dělali, co mohli a vaz jim zlomila až trojka Missia-Dia dvě a půl minuty před koncem na 73:64. Češi se přitom oproti včerejšku vyvarovali ztrát, kterých si připsali jen deset, ale zase se od vyššího a fyzičtějšího soupeře nechali přeskákat. Nejlepší střelci zápasu se shodli na 20 bodech – za Belgii Glenn Temmerman, za Česko Jakub Nečas, který trefil pět trojek. Šimon Svoboda přidal šestnáct bodů.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): “Všichni si uvědomujeme, že šance postoupit dnes nebyla malá. Bohužel jsme nepodali vyspělý výkon, který by stačil na vítězství. Jak po basketbalové, tak mentální stránce. Hráčům ale rozhodně nic nevyčítám. Jsem na ně hrdý. V posledních dvou utkáních uděláme vše pro to, abychom si zachovali tvář a poprali se o co nejlepší výsledek.”

Petr Šťovíček (hráč českého týmu): “Nepodařil se nám vstup do zápasu, Belgie překvapila zónovou obranou, kterou aplikovala celý zápas a my jsme se nedokázali dostat do potřebné flow. Trápila nás úspěšnost střelby a nevyužívali jsme útočného doskoku, který máme zatím na tomto turnaji skvělý. Věřím, že se poučíme a v dalších zápasech předvedeme co nejlepší výkony.”