Lvi U18 sestupují, Lvice U20 na úvod padly

Nepovedený den mají za sebou české mládežnické reprezentační týmy na evropských šampionátech. Muži U18 na turnaji divize A v Srbsku padli s Poláky a definitivně sestupují i před posledním utkáním, ženy U20 odstartovaly turnaj v litevské Klaipedě porážkou s Portugalskem.

Svěřenci Torstena Loibla v utkání o všechno znovu, jako na turnaji už tolikrát doplatili na špatný vstup do utkání. Tentokrát sice slušně bránili, ale nedařilo se jim v ofenzivě a pouhými sedmi body za první čtvrtinu hned nabrali ztrátu. Tu pak částečně vymazali v úvodu druhé čtvrtiny, kdy se dostali na rozdíl čtyř bodů, ale za posledních šest minut poločasu daly už jen dva body a ztráta se přiblížila ke dvaceti bodům. Ve druhé polovině přišlo z české strany znovu zlepšení, třetí čtvrtinu Lvi vyhráli, ale výrazněji náskok Poláku ohrozit nedokázali v poslední čtvrtině už jen marně stahovali ztrátu.

Čechy srazilo 23 ztrát, ze kterých dali Poláci 25 bodů, navíc při porážce 50:69 marně hledali druhého střelce k Milanu Tomáši Stránělovi. Brněnský hráč zapsal 16 bodů a devět doskoků, další nejlepší střelci byli Jakub Zvolánek a Daniel Duhajský s šesti body. Český tým tak bohužel stejně jako jejich ženské kolegyně v kategorii U18 sestupují do divize B pro příští rok. Nic na tom nezmění ani zítřejší duel s Finskem, který Češi odehrají od 10:30.

Start šampionátu v Litvě nevyšel reprezentaci U20 žen, která podlehla Portugalsku 68:83. Prvních čtrnáct minut utkání bylo extrémně vyrovnané, měnilo se vedení a ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit větší náskok. Pak se ale česká ofenziva na pět minut zasekla, inkasovala sérii 0:14 a Lvice nabraly ztrátu, ze které se do konce utkání nevzpamatovaly. Osm minut před koncem byl rozdíl pouze šestibodový, ale Portugalky okamžitě zareagovaly trojkou a český tým už na kontakt nepustily.

Český tým vyhrál na doskoky, střílel více šestek, ale Portugalky trefily devět trojek a celkově měly lepší úspěšnost střelby. Navíc Lvice ztratily 21 míčů oproti třinácti soupeřek. Luisa Vydrová a Jesika Hibalová se shodly na 15 bodech, devět doručily Valentýna Kadlecová a Eliška Kubíčková. Turnaj pokračuje pro český tým v neděli od 19:30 utkáním s Izraelem.