Lvi U18 doplácí na starty zápasů

Špatné vstupy do zápasů dál trápí české basketbalisty na evropském šampionátu divize A do osmnácti let. V srbském Niši padli Češi i v pátém utkání, když tentokrát nestačili na Litvu 59:95 a čekají je boje o záchranu. K udržení elitní divize budou muset zvítězit v obou zbývajících duelech na turnaji a urvat tak alespoň třináctou příčku. První šanci budou mít v sobotu proti poraženému z večerního zápasu Itálie – Polsko.

Duel s Litvou měl na první pohled velmi podobný průběh jako včera se Španělskem. Češi znovu nezachytili samotný start duelu a po čtrnáctibodové sérii prohrávali v sedmé minutě 18:2. Pak se sice český tým probral a za tři minuty nastřílel třináct bodů, i tak ztráta poklesla jen o dva body.

Ve druhé čtvrtině podobně jako proti Španělsku se český tým uvolnil, zlepšil se lehce v obraně, výrazně v útoku a rychlou hrou dokázal způsobovat litevským soupeřům problémy. Lvi sice neměli žádného výraznějšího střelce, dokázali se ale prosazoval týmově a tlačit na snížení litevského náskoku. Desetibodová ztráta v poločase vzbuzovala v hrstce českých fanoušků v hale ve třetím největším srbském městě vůli v obrat. To se ale bohužel nestalo. Češi sice po přestávce krátce snížili pod rozdíl deseti bodů, závěr třetí čtvrtiny už ale znovu patřil spíše Litevcům, kteří se navíc nastartovali a sérií na startu poslední čtvrtiny definitivně rozhodli.

Český tým se bohužel ofenzivně celou poslední čtvrtinou protrápil, nastřílel jen 5 bodů, a to na zvrat stačit nemohlo. O to víc, když si Litva zlepšila trojkou úspěšnost, předvedla nakonec celkem deset úspěšných trojek a doplnil hlavní statistiku, která o jejich výhře rozhodla. Tím bylo doskakování, kde Litva Čechy přeskákala málo vídaným poměrem 58:26 a Litevci tak dosáhli na stejný počet útočných doskoků, kolik celý český tým doskočil na obou koncích palubovky.

Střelcem zápasu byl Mantas Kocanas s 20 body, jeho kolega z litevského národního týmu Justas Stonkus ho doplnil 17 body. Nejlepším střelcem Čechů byl Viktor Ivánek s 11 body, na deset se dostal Benjamin Koppke.