Lvi U18 desátí, Lvice nestačily na domácí

Rozdílné výsledky oproti sobotním utkáním si připsaly v rámci nedělního programu evropských šampionátů divize A do osmnácti let české reprezentační týmy mužů a žen. Muži zakončili svůj šampionát v Turecku porážkou s Polskem a obsadí tak desáté místo, ženský tým nedotáhl do vítězného konce velmi dobře rozehrané utkání s domácím Řeckem. Pro české Lvice pokračuje turnaj v pondělí proti Lotyšsku.

Sedmý zápas v devíti dnech se zřejmě projevil v posledním duelu na evropském šampionátu v energii českého týmu, který podlehl v duelu o devátou příčku Polsku jasně 39:76 a obsadí tak konečné desáté místo. Hlavní cíl stanovený novým trenérem Torstenem Loiblem, tedy udržení divize A, se tak splnit podařilo.

Češi od začátku nestíhali nasazení a rychlosti Poláků, navíc znovu chyběl zraněný Jakub Nečas, jedna z opor týmu. Zápas utekl Lvům velmi rychle, když sice v šesté minutě vedli 9:8, pak už ale do konce první čtvrtiny nedali ani bod a soupeř sérií třinácti bodů v řadě získal dvouciferný náskok. Ve druhém hracím období, nejlepším českém v zápase, se výrazně zvedla obrana, přišlo zlepšení i na útočné polovině a najednou z toho i díky devítibodové šňůře byl hratelný poločasový rozdíl. Po přestávce však česká hra znovu výrazně poklesla, kupily se ztráty, kterých Lvi nasbírali hned 29 a Poláci z nich nasázeli 32 bodů. Skóre postupně narůstalo a na českém týmu už byla vidět i lehká bezmoc. Trenér Loibl dal dostatek prostoru hráčům z lavičky, kterým stejně jako celému týmu nevyšla vůbec poslední čtvrtina. V té dali Lvi jediný koš z pole, trojku Šimona Svobody, pak už přidali pouze jednu šestku a náskok soupeře narostl až na hrozivých sedmatřicet bodů.

Mohl za to zejména nejlepší střelec Poláků Maksymilian Wilczek, který k 17 bodům přidal i 11 doskoků, jediným dvouciferným střelcem Čechů byl s 10 body a 10 doskoky Šimon Svoboda.

Skvěle rozehraný zápas proti domácímu Řecku ztratily české basketbalistky v krétském Heraklionu, když nestačily na soupeřky 67:71. V pondělí je od 20:15 čeká na závěr zamotané základní skupiny Lotyšsko.

Přitom svěřenkyně trenéra Viktora Pruši začaly zápas skvěle, za první čtvrtinu trefily čtyři trojky a rychle soupeřkám odskočily. Hrál se rychlý basketbal z obou stran z čehož plynula i spousta chyb, ale český tým to v úvodu dokázal lépe korigovat a kontroloval tak mírný náskok. Ten Češky neopouštěl ani ve druhé čtvrtině, protože vždy, když se Řecko přiblížilo, přišla včasná odpověď, zejména od výborně střílející Valentýny Kadlecové. Jedna z takových minisérií posunula poločasový rozdíl na osm bodů poté, co ještě o minutu dříve byl rozdíl pouhé dva body.

Česká převaha pokračovala i přestávce, kdy se podařilo náskok dostat do dvouciferných čísel a v poslední minutě třetí čtvrtiny byl rozdíl dokonce šestnáctibodový. Jak už je ale v moderním basketbale zvykem, skoro žádné vedení už není jisté a nevydařená poslední čtvrtina stále Češky vítězství. Hodně se projevila převaha Řecka v doskakování, která dodávala soupeřkám druhé šance. České skórování se skoro úplně zaseklo a Řekyně toho využily. Podporovaní solidně zaplněnou domácí arénou srovnaly necelé dvě minuty před koncem skóre a krátce poté šly po nešťastném koši s faulem po sedmatřiceti minutách do vedení. Češky si ještě dokázaly připravit slušnou pozici, ale Charlotte Velichová potenciálně vyrovnávací trojku minula a Řecko šestkou zápas ukončilo.

Lvicím tak nestačilo ani 23 bodů Kadlecové, Velichová se dostala na deset bodů. Příliš se nedařilo Dominice Paurové, která zaznamenala šest doskoků a pět asistencí, ale trefila jen dvě z patnácti střel.