Lvi U18 dál čekají na výhru

Čeští basketbalisté do osmnácti let si čtvrtfinále evropského šampionátu v tureckém Izmiru nezahrají. Svěřenci trenéra Torstena Loibla nevyhráli ani napočtvrté, když po třech porážkách v základní skupině podlehli v osmifinále dosud neporažené Litvě 57:88. Čekají tak na ně souboje o 9.-16. místo, které budou pokračovat hned ve čtvrtek proti poraženému z dalšího osmifinále Turecko – Velká Británie.

Litva dosud na turnaji působila velmi suverénně a problémy si nedělala ani v osmifinále. Češi drželi krok do čtvrté minuty, kdy se dostali naposledy do nejtěsnějšího vedení. Na to zareagovali Litevci sérií deseti bodů v řadě a prakticky zápas utrhli. Od začátku skvěle stříleli, když hned za první čtvrtinu zvládli sedmadvacet bodů a český tým jen těžko hledal v obraně odpověď. Pro Lvy nebylo jednoduché ani prosadit se v ofenzivě, šestnáctibodová první čtvrtina byla v tomto ohledu nakonec nejlepší v zápase. Litevci dobře přistupovali k českým střelcům, stíhali obranu jeden na jednoho, a navíc Čechy absolutně přeskákali. Šestadvacet útočných doskoků vyústilo v osmadvacet bodů Litvy z druhé šance a ani jim tak nevadilo, že ztratili téměř jednou tolik míčů, co český tým. Vzepjetí Čechů přišlo na začátku poslední čtvrtiny, kdy prostřídané sestavě Litvy nasázeli čtrnáct bodů v řadě a litevský kouč byl se svými svěřenci hodně nespokojen. Bohužel na větší zdramatizování duelu to nebylo a favorit bez větších potíží dohrál.

Nejlepším střelcem Čechů byl se třinácti body Adam Lukeš, na deset se dostal Tadeáš Slowiak. Za pouhých patnáct minut na palubovce stihl litevský pivot Motiejus Krivas šestnáct bodů a čtrnáct doskočených míčů (devět v útoku).

Tadeáš Slowiak (hráč českého týmu) „Máme za sebou asi nejdůležitější zápas celého turnaje, který nedopadl bohužel v náš prospěch. Přitom začátek zápasu vypadal zatím ze všech nejlépe. Se soupeřem jsme drželi krok a vypadalo to, že můžeme, ale už od začátku jsme měli problémy na útočném doskoku a celkově s doskakováním. To nás stálo celý zápas. Na jejich pivoty jsme nedokázali najít odpověď, takže si v „bedně“ dělali, co chtěli. Prohrát o třicet doskoků, s tím se nedá vyhrát. Začátek vypadal slibně, ale bohužel potom nám utekli a my jsme nedokázali najít odpověď. Oproti minulým zápasům jsme nebyli schopni se přitáhnout a vrátit se do zápasu, protože Litevci si to pohlídali. Nedá se nic dělat, musíme udržet hlavy nahoře a zítra nás čeká další důležité utkání proti Velké Británii, kde chceme ukázat, že jsme tady oprávněně a pojistit si divizi A.“

Martin Vaněk (asistent trenéra českého týmu): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře, drželi jsme se našeho plánu pro tento zápas a plnili jsme pokyny, které jsme si řekli před zápasem. Soupeř nás, ale od začátku trápil na doskoku a měl spoustu bodů z druhých šancí. Ve druhé čtvrtce jsme se rychlou hrou a dobrou obranou dokázali vrátit do zápasu, ale šňůra 10-0 nedovolila se zápasem udělat víc. Nejvíce nás soupeř trápil na doskoku a také v bedně, kde skóroval 52 bodů. Tento zápas musíme rychle hodit za hlavu a zítra se připravit na souboj s Británií. Turnaj je rychlý, takže se nemůžeme moc ohlížet zpět, ale spíše se soustředit na další zápas.“