Lvi U16 na úvod ME úspěšní

Povedený vstup do evropského šampionátu divize B mají za sebou čeští basketbalisté do šestnácti let. Na úvod turnaje v bulharské Sofii přehráli Lucembursko 78:72. Turnaj pro ně pokračuje v sobotu od 19:30 proti Švýcarsku.

Český tým měl většinu zápasu navrch, ve vedení byl přes čtyřiatřicet minut, přesto se vítězství nerodilo ani zdaleka lehce. Po vyrovnaných úvodních minutách převzali svěřenci Františka Róna iniciativu a vybojovali si mírný náskok, který pak skvělým nástupem do druhého poločasu navýšili až na maximální vedení o sedmnáct bodů. Lvům nevadil ani větší počet ztrát, kterých nakonec nastřádali třicet a utrápená střelba za tři body, kterou nahradili šestadvaceti útočnými doskoky. V závěru třetí čtvrtiny ale přišel velký nápor Lucemburska, a dokonce se celku v modrých dresech povedl zvrat, když Sean Bugeja trojkou poslal čtyři a půl minuty před koncem svůj tým do nejtěsnějšího vedení. V koncovce měli naštěstí Češi lepší nervy, když důležitou trojku trefil tři minuty před koncem Jakub Křišťan a Matyáš Pomezný dal dva koše po nájezdu. Lucembursko se ještě dostalo na rozdíl tří bodů, ale koncovka přeci jen patřila Čechům.

Vítěze vedl Jakub Křišťan nejen sedmnácti body, ale hlavně devatenácti doskoky (10 útočných), čtrnáct bodů a devět doskoků přidal David Nejezchleb. Nejlepší střelec zápasu Philippe Stoffel dal jedenadvacet bodů.

David Nejezchleb (hráč českého týmu): „„Zápas byl za mě velice povedený, vydrželi jsme tři čtvrtiny, ale pokazila nám to poslední čtvrtina, kdy jsme dostali pár těžkých střel. Navíc nám moc nepadlo a v závěru jsme dokázali jen zápas udržet a vyhrát.“

Chance 3x3 Tour 24