Lvi to zvládli! Play-off time!

Čeští basketbalisté si na své poslední vystoupení před domácím publikem na EuroBasketu snad ani nemohli přichystat větší zápletku. Utkání proti Izraeli bylo přímým soubojem o postup do vyřazovací fáze do Berlína. Letenku do osmifinále mohl získat pouze vítěz.

Trenér Ginzburg před zápasem hovořil o tom, že to nebude ani tak o taktice jako o celkové agresivitě. Tu se snažili domácí basketbalisté přinést především do obrany. Největší hvězdu soupeře a hráče NBA Avdiju si vzal na starosti Bohačík. Češi se snažili rotovat, vypomáhat. Vznikaly tak občas střelecké příležitosti za tři, kterými Izraelci zrovna nepohrdli. Po úvodní pasáži se pak lvi museli v útoku vyrovnat se zónou.

V porovnání s předchozími zápasy hrál čím dál lépe Satoranský, který si dnes dovolil i nájezd a následně přidal trojku. Podpora zpoza tříbodového oblouku pomohla Čechům vypracovat si mírný náskok. Oba týmy při intenzitě hry chvílemi bojovali se zakončením z vymezeného prostoru. Pro průběh utkání byla zásadní česká defenziva. Jakmile se Avdija začal individuálně prosazovat, vrátil se na hřiště Bohačík, aby ho přibrzdil.

Díky ziskům mohli Češi vyrážet do rychlých protiútoků a tak svůj náskok natáhli skoro až ke dvaceti bodům. Jenže pak přišla silná izraelská chvíle. Dva koše s faulem soupeře znovu nastartovaly. Izraelci slavili i úspěchy v defenzivě. Trochu klidu před odchodem do šaten dodal Kyzlink svou trojkou. Češi po návratu ze šaten určitě nechtěli zopakovat třetí čtvrtinu z předchozích dvou zápasů.

Jenže Izraelci hned z prvního útoku trefili trojku s klaksonem. Avdija si často bral míč ke hře 1 na 1 a po výpomoci dobře hledal své spoluhráče. Češi se dostali pod tlak i v ofenzivě, kde přicházely ztráty. Izraelci se dostali zpátky do hry. Trenér Ginzburg se snažil najít ideální sestavu, která by nápor soupeře otupila. Češi uhájili alespoň mírný náskok před čtvrtým dějstvím.

Jenže čtvrtou čtvrtinu začal Avdija těžkou trojkou. Naštěstí na druhé straně oplatil Izraelcům Satoranský. Odstartoval tak šňůru 13:0. Izraelci znovu procitli. Na dvě české trojky dokázali odpovědět stejně a nedovolili tak domácímu týmu jít do trháku. Naopak Avdija mohl nahlodat české sebevědomí, kdyby trojkou z rychlého protiútoku snížil na rozdíl jediného bodu.

Pak se ale o slovo důrazně přihlásil Vojtěch Hruban. Jako správný kapitán stál vpředu české steče směr osmifinále EuroBasketu. Za poslední čtvrtinu ke svým dosavadním 13 bodů přidal dalších 12 a pod jeho taktovkou za podpory více než 12 tisíc fanoušků dokráčeli Češi do vyřazovací části turnaje. V ní se v neděli utkají s Řeckem.

Česko – Izrael 88:77 (26:17 53:37 67:62)
Hruban 25, Veselý 16 bodů a 7 doskoků, Satoranský 14 bodů, 11 asistencí a 8 doskoků, Bohačík a Kyzlink po 8, Kříž 6, Balvín 5, Auda 4, Peterka 2, Sehnal 0 – Ginat 15, Avdija a Menco po 12
Fauly: 12 - 19

Vojtěch Hruban: „Jsme za tohle vítězství šťastní, protože to pro nás byla nakonec těžká skupina. Nevstoupili jsme do turnaje se správným nastavením, měli jsme před začátkem spoustu zranění, dělo se toho hodně, takže to bylo velmi složité, samozřejmě jsme cítili i očekávání našich fanoušků. Ti nás ale taky pořád tlačili dopředu a byli skvělí. Odměnit je nakonec tímhle vítězstvím a postupem je skvělá věc. Dnes jsme hráli dva odlišné poločasy, první byl pro nás výborný, se skvělou energií, ve třetí čtvrtině, jako skoro vždy, jsme ale trochu propadli a Izrael se dokázal vrátit. Nakonec ale naše vůle a odhodlání i tvrdá práce slavily úspěch.”

Ronen Ginzburg: „Opět se hrálo v úžasné atmosféře, což je super pro český basketbal. My jsme začali dobře, jako skoro vždy, ale pak mi bylo jasné, že v nějaký moment se Izrael dokáže vrátit, protože je to dobrý tým s dobrým koučem. Jsem ale rád, že jsme pak ukázali lví srdce a zápas si vzali. Je důležité, že jsme překonali všechny problémy a dnes jsme šli do zápasu o všechno „all-in”. Za celý český basketbal jsem šťastný, že jsme postoupili. V minulosti už jsme předvedli pár zázraků, tak v play-off uvidíme...”

„Jistě, dnes jsme z turnaje vyřadili tým z mé rodné země, kterou mám rád, stejně jako její lidi, ale je to sport. Bylo tam na obou stranách hodně tlaku, i na mě, ale nakonec jde opravdu jen o sport.”

Autor: CZ BASKETBALL