Lvi se silným Litvcům herně vyrovnali, trápila je ale střelba

Ve svém posledním utkání na turnaji v Litvě nestačili Češi na domácí basketbalisty. Odehráli poměrně vyrovnanou partii, kdy hlavním rozdílem mezi oběma týmy byla úspěšnost střelby. Litevci tak v turnaji ani jednou neprohráli. Čeští reprezentanti po výhře nad Ruskem už v následujících dvou zápasech další úspěch nepřidali.

První koš utkání sice vstřelil Vojtěch Hruban, pak ale iniciativu převzali domácí a devíti body v řadě si vytvořili mírný náskok. Češi se v úvodu utkání nemohli spolehnout na střelbu. Většinu svých bodů v první desetiminutovce zaznamenali z vnitřního prostoru. Až v poslední minutě proměnil Pavel Pumprla střelu z delší vzdálenosti a snížil na 10:14.

Dvě minuty druhé čtvrtiny stačily Čechům k tomu, aby vyrovnali skóre. Oba týmy se pak střídaly v těsném vedení. Výkonům na obou stranách kralovaly obrany. Domácí nutili Čechy zakončovat z delší vzdálenosti. Právě střelba však dnes byla největším českým problémem. V útoku Litevci využili velkého počtu týmových faulů Čechů a skórovali především z trestných hodů. Přesto hráli čeští basketbalisté s domácími vyrovnanou partii.

I po změně stran se Češi obtížně prosazovali proti litevské obraně. Toho domácí využili, když jim nedělalo problém proměnit ani střelu za tři body. Postupně tak budovali svůj náskok, který se dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny vyšplhal až na 13 bodů. Díky zlepšené obraně a z ní vyplývajících zisků a rychlých protiútoků dokázali lvi svojí ztrátu před posledním dějstvím stáhnout pod deset bodů.

Ani poslední část nepřinesla změnu obrazu hry. Litevci nadále trpělivou hrou v útoku i v obraně budovali svůj náskok, který se v průběhu čtvrté desetiminutovky vyšplhal až ke 20 bodům. Češi ještě zabojovali a snížili svojí ztrátu na konečných 14 bodů. Obrana dnes Čechům fungovala velmi dobře, trápilo je ale střelecké procento. Nebýt toho, mohli domácí silnou Litvu ještě více potrápit.

Litva - Česká republika 69:55 (14:10; 30:24; 46:37)

Valanciunas 23, Javtokas 8, Kalnietis 7 – Hruban 11, Pumprla 10, Welsch a Jelínek po 7, Veselý 6, Satoranský, Švrdlík a Houška P. po 4, Balvín 2, Bartoň 0

Fauly: 17 - 18

Pavel Budínský: „Byl to asi nejtěžší a nejtvrdší zápas, který jsme v přípravě odehráli. Hráli jsme na půdě Litvy, která je podle mě spolufavoritem mistrovství Evropy. Myslím, že jsme se herně soupeři vyrovnali. Velmi dobře jsme dneska bránili. Naše defenziva snesla nejpřísnější měřítka. Bohužel jsme neměli takovou produktivitu v útoku, nedařila se nám střelba ze střední a dlouhé vzdálenosti. Byl to úžasný test a je radost hrát v takovéto kulise, kde diváci rozumí basketbalu a fandí. Myslím, že nás to dostatečně prověřilo a celý turnaj byl pro nás výbornou konfrontací s absolutní špičkou, která v Evropě je.“