Lvi se dvakrát vrátili do zápasu, aby pak Bartoň s Veselým rozesmutnili Poláky

Dvě věže v polské základní sestavě Lampe a Gortat donutily českého trenéra Pavla Budínského oproti včerejšku udělat jednu změnu v zahajovací pětici – kapitána Luboše Bartoně nahradil Pavel Houška. Poláci ale po včerejším nepovedeném utkání proti Gruzii vstoupili do utkání mnohem lépe. V útoku stříleli s vysokou úspěšností a proměnili tři ze čtyř trojkových pokusů. V obraně soupeř vyrukoval se hrou na hranici faulu, která mu však v první čtvrtině procházela. Češi v obraně zvolili zónu, ale ani ta rozjeté Poláky nepřibrzdila.

Poláci si v úvodu druhé čtvrtiny svůj náskok drželi, přesto na českém výkonu bylo znát zlepšení. Češi do zápasu začali dávat stejné množství energie jako ve včerejším utkání. Zavřeli svůj koš a udrželi soupeře na 13 bodech za deset minut. Energii týmu a početné enklávě českých fanoušků vlila akce aley-oop na trase Satoranský – Veselý. Češi trpělivou hrou v obraně a energickým atakem soupeřova koše postupně své manko umazávali až na poločasové čtyři body.

Češi nepovolili z nastoleného trendu. Opět skvěle bránili a vyráželi do smrtících protiútoků. Na 40:40 vyrovnával Petr Benda. Čechy poprvé od samého úvodu utkání poslal do vedení Tomáš Satoranský. Poláci však nechtěli dát kůži lacino a lvi si tak do posledního dějství odnášeli náskok jednoho bodu.

Čeští reprezentanti stále pokračovali ve hře, která jim přinesla zvrat v zápase. Dostali se až do pětibodového vedení, ale pak přišla řada Poláků 13:0, která jim vrátila vedení. Češi v tu chvíli byli dole, ztráceli až osm bodů. Pak ale přišel závěr z říše snů. Jan Veselý zavelel k obratu, který podpořil Luboš Bartoň dvěma důležitými trojkami, z toho tou druhou tři vteřiny před koncem. Ta byla vítězná a hráči mohli i s početným českým publikem první výhru na ME po 14 letech.

Polsko – Česká republika 68:69 (25:12; 38:34; 49:50)

Ignerski 17, Lampe 14, Kelati 10 – Veselý 23 bodů a 14 doskoků, Satoranský a Bartoň po 10, Pumprla 8, Weslch 7, Benda 6, Hruban 5, Balvín, Houška a Jelínek 0

Fauly: 15 - 15

Luboš Bartoň: „Poláci ukázali jinou tvář než včera. Bylo to pro nás těžké, hráli fyzicky, dobře zakončovali. Stálo nás to hodně energie stáhnout na čtyři body. Díky skvělé hře Jana Veselého jsme zůstávali v zápase. V závěru jsme byli šťastnějším týmem. Tyto zápasy jsou těžké pro tým, který vyhraje, protože na konci si obě družstva zasloužila vyhrát. Dnes jsme byli na té šťastnější straně.“

Pavel Budínský: „Chtěl bych polskému týmu udělit velký kredit. Před zápasem jsme věděli, že budou chtít hrát jinak než včera. A také hráli od začátku náročnou obranu, my jsme byli dole a věděli, že musíme bojovat, něco změnit a využívat naše silné stránky. To se nám povedlo a díky tomu jsme v poločase prohrávali jen o čtyři body. To pro nás byla dobrá situace. Oba týmy si zasloužily vyhrát. Víte, jak jsme se cítili včera. Byli jsme smutní, protože jsme prohráli skvělé utkání, které jsme mohli vyhrát. Dnes máme ale opačné pocity díky trojce Luboše Bartoně. Je to skvělý pocit, protože český národní tým vyhrál na ME naposledy před 14 lety. Užíváme si to. Jsem hrdý na svůj tým, jak hrál, že ukázal charakter. Je to pro nás dobrý moment.“