Lvi podlehli Rusku až šťastnou střelou od půlky

Češi se po včerejší porážce od domácích Řeků utkali na turnaji v Xanthi s Ruskem, které včera zničilo rozdílem 30 bodů Bosnu a Hercegovinu. Dnes však Češi podali o poznání lepší výkon a s favorizovaným Ruskem se rvali o výhru až do posledních vteřin.

Podobně jako ve včerejším zápase, i dnes vstoupili Češi do utkání aktivněji. Díky dobré obraně, rychlým protiútokům a akcím dohrávaným do podkošového prostoru si vytvořili náskok až osmi bodů. Kdyby ještě proměňovali trestné hody s větší úspěšností (1. Čtvrtina 10/4), mohlo být vedení výraznější. Pilným sběratelem soupeřových faulů byl Jan Veselý. Jen za prvních deset minut si na něm soupeři připsali čtyři osobní chyby. Postupem času se ale Rusové dostávali do střeleckého tempa a umazávali český náskok, až ho dvě vteřiny před první sirénou zlikvidovali zcela.

Sympatická česká hra plná nájezdů 1 na 1 a následných zakončení či hledání volných střelců držela lvy v mírném vedení kolem tří bodů. Rusové si ale pomohli dvěma trojkami v řadě a na chvíli otočili skóre mírně ve svůj prospěch. Závěr poločasu ale patřil Čechům. Při ztrátě dvou bodů sice neproměnil Tomáš Satoranský nájezd, ale po útočném doskoku stihl Blake Schilb při otočce zkontrolovat hodiny a trojkou poslat lvy do poločasového vedení.

Vypadalo to, že se Rusové o přestávce rozhodli přičítat body pouze po třech. Dvě trojky a koš s faulem s proměněnou šestkou jim daly výhodu mírného vedení. Dvakrát přitom využili druhé šance po útočném doskoku. Dobré minuty navíc v ofenzivě odehrál Vorontsevich. Lvy držely ve hře trojky Schilba a Satoranského. Ze stejné vzdálenosti se ale rozstřílel i soupeř a právě tato činnost mu přinesla šestibodovou výhodu do závěrečného dějství.

Do poslední čtvrtiny naordinoval trenér Ginzburg národnímu týmu změnu obrany na zónovou. Rusové si ale i přes veškerou snahu českých basketbalistů drželi náskok okolo pěti bodů. Dva rychlé protiútoky ale pomohly lvům přiblížit se čtyři minuty před koncem na rozdíl jediného bodu. Takový stav byl ještě 1:40 před koncem. Čechy pak poslal trojkou do vedení Jelínek, ale dvě trojky Khvostova daly Rusům i přes Satoranského koš výhodu do závěrečné minuty. Z trestných hodů ale vyrovnal Jelínek, Rusové nedali a Veselý poslal Čechy do vedení, ale Rusové šťastnou trojkou od půlky zápas vyhráli.

Rusko – Česká republika 86:85 (21:20; 41:42; 68:62)

Monya 16, Khvostov a Vorontchevich po 15 – Veselý 22, Satoranský 12 bodů, 8 doskoků, 10 asistencí, Benda 12, Houška 10, Schilb 9, Jelínek 7, Bartoň 5, Welsch 4, Pumprla a Hruban po 2, Bavlín a Šiřina 0

Pavel Houška

Čím se podařilo v závěru Rusy dotáhnout?

Bylo to naší dobrou obranou a ke konci zápasu střídáním zónové a osobní obrany. Musím říct, že Rusové to zahráli skvěle. Dostali jsme pár trojek, které jsme dostat nemuseli po špatném přebrání a komunikaci. Myslím si, že se to zlepšuje. Byly pasáže, kdy jsme je dostali pod tlak. Podařilo se nám zlepšit doskok. Pořád ale naše hra jde zrychlit.

Je dnešní výkon příslibem toho, že vše se ubírá správným směrem?

Myslím, že ano. Byl to jiný soupeř, ale nějakou vypovídací hodnotu to má. My jsme chtěli omezit ztráty z prvního utkání a hlavně útočný doskok soupeře. Nevím přesná čísla, ale určitě se nám to povedlo snížit oproti hrozivému číslu z prvního zápasu. Když takhle budeme pokračovat, tak to bude dobré. Ještě bychom ale měli víc přitvrdit v obraně.

Lze to interpretovat tak, že dneska jste si vybrali smůlu a štěstí si schováváte na Eurobasket?

Bavili jsme se o tom tak v šatně. Radši si to vybereme teď než na Evropě.

Jan Veselý

Hodně míčů směřovalo na Vás pod koš. Byl to záměr?

Myslím, že to tak nějak vyplynulo. Nedomlouvali jsme se na tom. Včera jsem dostal možná jeden míč pod koš a nic z toho nebylo. Dneska z toho byly koše i asistence, takže jsme dostali míč dolů, stáhli obranu a mohli uvolnit střelce.

Je to hra, která by Vám v národním týmu vyhovovala?

Byl bych rád, kdyby to taková hra byla. Dneska jsme to vítězství mohli mít a tou hrou jsme k tomu dospěli.

Můžete porovnat ty dva zápasy v Xanthi?

Každý zápas je jiný. Musíme najít nějaký styl hry, který nám bude sedět a na kterém budeme stavět. Škoda toho výsledku dneska, ale je to příprava a nemusíme to tak řešit. Na Evropě to budou důležitější zápasy.