Lvi podlehli domácímu Německu. Rozhodl nástup do druhé půle

Čeští basketbalisté pokračují v přípravě zápasy v Německu. Trenér Ginzburg má k dispozici již Jana Veselého či Blake Schilba, zato stále schází Pavel Pumprla. To Němci se v dnešním zápase museli obejít ještě bez své největší hvězdy Dirka Nowitzkého.

Češi vstoupili do zápasu velice aktivně a záhy vedli 5:0 díky nájezdu Audy a trojce Satoranského. Český rozehrávač přidal ještě jeden úspěšný tříbodový pokus, ale to už domácí otočili skóre ve svůj prospěch. Největší problémy české defenzivě dělaly nájezdy Schrödera, který buď skóroval nebo si došel pro faul.

Češi ovšem oproti minulému týdnu v Polsku zlepšili střelbu a za první poločas se do ní pouštěli přednostně než do zakončení zpod koše. Celkem tak za prvních 20 minut vystřelili celkem 18 trojek, přičemž proměnili osm pokusů. To soupeř byl v této statistice mnohem skromnější s jednou trojkou ze čtyř vystřelených. Němci ale vládli pod košem, ať už bodově, nebo na doskoku.

Po změně stran se ze šatny vrátilo vyměněné německé družstvo. Domácí nenechávali lvům volné střely a nejen že dál hrozili nájezdy, ale zároveň se rozstříleli z dálky. Dlouhé čekání na český koš ukončil až po pěti a půl minutách Patrik Auda. Spolupořadatelé Eurobasketu získali pevnou půdo pod nohama a jejich vedení dosáhlo dvouciferné hodnoty. Češi ale dokázali ještě zkorigovat i díky trestným hodům Veselého či koši s klaksonem Hrubana.

Dlouho pak Češi drželi své manko okolo deseti bodů, ale domácí precizní hra na obou polovinách hřiště je nenechala přiblížit se na dostřel. Němci pak opět utekli až na rozdíl 13 bodů, ale stejně jako v druhém utkání v Polsku, i dnes Češi v závěrečných minutách vylepšili hru. Ovše stejně jako v Polsku bylo času málo a k vítězství tentokrát bylo o kus dál.

Německo – Česká republika 68:61 (14:13; 33:34; 52:45)

Schröder 17, Benzing 12, Lo 9 – Satoranský 14, Auda 7, Šiřina a Veselý po 6, Schilb, Welsch a Jelínek po 5, Hruban, Bartoň a Palyza po 3, Benda a Balvín po 2

Fauly: 22 – 23

Jiří Welsch: „Myslím, že jsme odehráli velmi dobrý první poločas, který se nám podařilo vyhrát. Naše hra byla kolektivní jak v obraně, tak v útoku a vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice. Zápas se rozhodl na začátku druhého poločasu, kdy Němci nastoupili s mnohem větší agresivitou a rychlostí hry. Nám se pět minut nepodařilo skórovat a ze stavu plus jedna jsme šli do asi mínus 11. Největší problémy nám dělal jejich rozehrávač Schröder, měli jsme problémy zastavit jejich akci pick and roll. Snažili jsme se mu zavřít jeho stranu, ale velmi dobře napichoval obranu. Nám se rozpadla útočná hra a tak, jak jsme si vytvářeli pozice v prvním poločase, tak ve druhém jsme to nedokázali zopakovat.

Zítra se musíme pokusit hrát rychleji. Jsem tým, který aby skóroval a vyhrál, si potřebuje vytvořit více příležitostí v rychlém protiútoku a skórovat jednoduché koše. Musíme se lépe vyrovnat s jejich agresivní hrou v obraně, ale i v útoku. Oni staví tvrdé clony a myslím, že jsme na to nebyli dneska dobře připravení.

Obrana je celkem solidní. Máme tým, který je hodně agresivní a výškově vyrovnaný téměř na všech pozicích. Měli bychom v obraně ještě více využívat přebírání. Občas nám vázne komunikace. Pouštíme na stranu, kde není připravený pivot atd. To se ale samozřejmě změní s větším počtem tréninků a odehraných přípravných zápasů. Někteří hráči se připojili později, pořád je na čem pracovat.“