Česká republika – Portugalsko 90:71 (21:24; 53:36; 66:55)
Jelínek 25, Kudláček 13, Pumprla 10, Bartoň 8, Benda, Satoranský a Houška po 7, Welsch 6, Balvín 4, Hruban 3, Švrdlík 0 – Santos 19, Cunha a Fonseca po 12, Gomes 10, Minhava 5, Evora 4, Silva Jaime 3, Fernandes, Coelho a Barroso po 2, Silva José 0
Trojky: 12 - 5
Doskoky: 35 - 30
Asistence: 26 - 17
Fauly: 21 - 21

Povedenější vstup do bodově bohatého úvodu zápasu zaznamenali Portugalci. Hodně jim k tomu pomohla zbraň, kterou české basketbalisty trápili na domácí palubovce – trojková střelba. Portugalcům se v útoku dařilo vše, na co sáhli. Na druhé polovině hřiště navíc solidně bránili, což jim vyneslo až devítibodový náskok. Bodovou šňůru Portugalců přerušil trojkou Luboš Bartoň. Když se k němu přidali dlouhou dvojkou Kudláček a nájezdem Welsch, musel si trenér hostů požádat o oddechový čas. Slibný náskok Portugalců se totiž začal rozplývat. Nakonec hosté uhájili po první čtvrtině alespoň tří bodů.

V přestávce mezi čtvrtinami dostala technickou chybu lavička Portugalců. I když Kudláček neproměnil ani jeden trestný hod, z následného útoku trojkou vyrovnal Jelínek, aby stejným počinem vzápětí poslal lvi poprvé v zápase do vedení. I když Portugalci hráli velice dobře na útočné polovině, v českém dresu se rozstřílel David Jelínek, který dal tři trojky v řadě. Společně s dalším trojkovým střelcem Hrubanem a po trestných hodech a trojce Satoranského už vybudovali Čechům desetibodový náskok. Českou hru v této fázi limitoval snad jen vysoký počet týmových faulů. Zaplněné hlediště chomutovské haly postavil na nohy smečí Satoranský. Češi v útoku předváděli nápadité akce, které dohrávali až do podkošového prostoru.

Začátek druhého poločasu patřil Portugalcům. České skóre držel Jiří Welsch. Díky jeho bodům drželi lvi dvouciferný náskok. Český basketbalistům se ale i nadále v útoku nedařilo. Střely vypadávaly z koše. Po trojce Portugalců se necelé čtyři minuty před koncem třetí čtvrtky smrsklo české vedení na devět bodů. Portugalci nadále zlobili v útoku. Dvouciferný náskok ale lvům vrátil z posledního českého útoku ve třetí čtvrtině trojkou Kudláček.

Jak Kudláček skončil, tak ve čtvrté čtvrtině začal – trojkou. Pohodlný náskok vrátil lvům košem s faulem, trestným hodem a trojkou David Jelínek. Úvod poslední čtvrtiny patřil v českém dresu dravému mládí, což potvrdili trojkou Kudláček a smečí Jelínek. Češi si drželi v posledním domácím zápase luxusní vedení a nebylo pochyb o tom, že si připíší svoji pátou výhru v kvalifikaci. Lvi si tak mohli vychutnávat skandování zaplněné haly v Chomutově a závěrečný potlesk vestoje.

Výsledky v ostatních kvalifikačních skupinách a dnešní výhra nad Portugalskem rozhodly o tom, že Česká republika si příští rok ve Slovinsku po šesti letech zahraje na evropském šampionátu! Tým kolem Pavla Budínského se dokázal prokousat těžkou kvalifikační skupinou a před posledním zápasem v Turecku má jistotu účasti na ME!

David Jelínek: “Hlavně na začátku nás trenér upozorňoval, abychom nevstoupili do zápasu jako proti Bělorusku. Nezachytili jsme tehdy začátek. To se nám stalo i dneska. Možná ne tolik, ale na začátku dali několik otevřených střel z podkoše tak z dálky. Do druhé čtvrtky jsme nastoupili s tím, že to musíme otočit a uklidnit to. To se nám podařilo. V poločase už jsme odskočili. Do druhého poločasu jsme nevstoupili silně, stáhli to na devět bodů. Naštěstí jsme si potom uvědomili, že se potřebujeme dostat nahoru. To se nám povedlo a zápas jsme nakonec vyhráli velkým rozdílem.”

Pavel Budínský: “Chtěl bych poděkovat hráčům. Dík patří i divákům, že přišli v takhle hojném počtu na poslední domácí utkání, které bylo pro nás dost zásadní. V posledních dnech už se začalo počítat a kalkulovat a my jsme věděli, že potřebujeme doma potvrdit ještě jedno vítězství. Portugalci hráli od začátku zónovou obranu. Nám chvilku trvalo, než jsme na ní našli recept, protože ne každý tým v naší skupině hraje takhle dlouhý úsek se zónovou obranou, ale podle našich statistik se to asi dalo očekávat. Především hráči z lavičky David Jelínek, Luboš Bartoň i Kuba Kudláček tím, že měli svůj den a dávali, tak se zlepšila systémová hra do zóny. O výsledku rozhodla druhá čtvrtina, kterou jsme opanovali 32:12. Pak jsme trochu hazardovali s náskokem, hráli jsme ležérně. Soupeř nesložil zbraně. Vrátili jsme se na zem. Nechtěli jsme z toho dělat exhibici. Naštěstí jsme to zastavili včas. Tím, že jsme ve čtvrté čtvrtině byli lepší, tak jsme nakonec vyhráli o 19 bodů. Jsem spokojený s výhrou a momentálně i s postupem.”