Lvi po dobrém výkonu přišli o výhru až v závěru

Podruhé během tří dnů sehrála basketbalová reprezentace utkání ve Tbilisi proti Gruzii. Po prohře o 11 bodů z prvního vzájemného zápasu dnes Češi dlouho vedli, ale v závěrečných minutách domácí vyrovnaný zápas otočili.

Čeští basketbalisté vstoupili do odvetného utkání s domácí reprezentací aktivně. Především v defenzivě nenechali Gruzínce dýchat a ovoce nesl také vysunutý pressing po celém hřišti. Gruzie byla aktivitou Lvů zaskočená a dopouštěla se ztrát, kterých hráči v bílém využívali k rychlým protiútokům.

„Nastoupili jsme do zápasu s tím, že chceme běhat dopředu proti jejich pivotům a hrát tvrději v obraně. Tímto typem hry bychom se chtěli prezentovat na EuroBasketu, abychom rychle vybíhali a zacelili tam díry, které máme pod košem, kde nemáme takovou sílu. Dneska se nám to po dlouhou dobu dařilo,“ říkal po utkání prozatímní kapitán Tomáš Satoranský.

Díky bodové šňůře 9:0 na začátku druhé poloviny první čtvrtiny si Češi získali až jedenáctibodové vedení. Za domácí v té době korigoval především z trojek ex-nymburský Dixon. Byla to ale podkošová síla, která Gruzii dostala zpět do hry. Své si odehrála především dvojice Shengelia – Shermadini.

Do druhé půle domácí vstoupili lépe, ale Češi se chytili díky dvěma úspěšným nájezdům přes vítěze NBA Zazu Pachuliu. V lehce neurovnané prostřední fázi oba celky hledaly úspěšného střelce. Bohužel pro český národní tým ho jako první našli Gruzínci, kteří se tak poprvé od úvodu utkání dostali do vedení.

Jenže Čechy to nezlomilo. Znovu se snažili přitlačit v obraně a i když jim ve druhém poločase nešla střelba z dálky, dokázali proti výškové převaze domácích rychlou hrou získat znovu náskok až pěti bodů. Pak ale při vedení o čtyři body přišly dvě neproměněné šestky a naopak trojka na druhé straně. Nervózní vyrovnaný závěr ovlivnily další nepřesné výroky rozhodčích, kteří po neodpískaném fauly za protesty vyloučili trenéra Ginzburga. Gruzínci nabízenou šanci využili a zápas dotáhli do vítězného konce.

„Je pro mě těžké běhat do protiútoku celý zápas a hrát fyzicky v obraně. Je to dané také tím, že jsme poslední měsíce neměl moc minut hry 5 na 5. Pořád se do toho ještě dostávám, ale každý zápas se cítím lépe a lépe. Dneska už jsem se dostal do formy, kterou bych se chtěl prezentovat,“ cítí se čím dál lépe autor dnešních 20 bodů a 7 asistencí.

Po dvojzápase v Gruzii našel Satoranský i přes dvě porážky pozitiva: „Myslím, že jsme zahráli náš nejlepší zápas. I lepší než proti Slovinsku. Je to škoda, protože jsme chtěli vyhrát. Každý vyhraný zápas v přípravě je dobrý pro pocit. Po dnešním průběhu zápasu ale odjíždíme se vztyčenou hlavou.“

Gruzie – Česká republika 68:64 (12:19; 31:37; 51:47)

Shengelia 17, Dixon 15, Shermadini 11 – Satoranský 20, Kříž 10, Hruban a Palyza po 8, Peterka 7, Auda 5, Bohačík 4, Pecháček 2, Šiřina a Kyzlink 0

TH: 34/23 – 15/12

Trojky: 5 – 4

Doskoky: 42 – 34

Zisky: 18 – 10

Ztráty: 17 – 20

Asistence: 10 – 16

Fauly: 26 - 17