Lvi na úvod šampionátu sahali po výhře nad domácími favority

Bouřlivá atmosféra na začátku utkání pomohla domácím Slovincům, aby si vybudovali mírný náskok. Češi si první minuty zvykali na tlak, který na ně soupeř vytvářel na obranné polovině. Tři z pěti českých ztrát se datují právě do prvních minut utkání. Svěřenci Pavla Budínského ale hru vyrovnali. Činili se především Satoranský s Veselým. Jistou střelbu přidal i Benda. Slovinci drželi náskok díky trojkám (8/3) a útočným doskokům, když uskákali v útoku pět míčů, Češi žádný.

K dobrému výkonu v defenzivě Češi dlouho hledali adekvátní protiváhu na druhé straně hřiště. Domácím ztěžovali cestu za dosažením koše, přesto slovinské vedení mírně narůstalo. Po několikaminutovém střeleckém suchu se ujal nájezd Pavla Pumprly, body přidal i Luboš Bartoň, který smečí z rychlého protiútoku vyrovnával na 32:32. Slovinci ale do konce poločasu ještě našli dvě okénka v české obraně.

I po změně stran pokračovala defenzivní bitva plná úporných zakončení. Hrálo se opravdu vysoko a o bloky na obou stranách nebyla nouze. Slovinci opět v první části čtvrtiny navýšili svůj náskok, tentokráte až k devíti bodům. V útoku se potvrdila bolest českého týmu z přípravy – trestné hody. Pokud však Češi dávali body, byli domácím více než vyrovnaným soupeřem, protože obranu drželi stále pevnou.

Češi v poslední čtvrtině dali do hry obrovskou energii, dokázali ještě zpevnit svojí obranu a druhá polovina poslední čtvrtiny jim vyšla i v útoku. Lvi v bouřlivém kotli vyrovnali skóre a dovedli tak zápas do napínavé koncovky. V ní měly oba týmy vyrovnané šance na výhru. Čechům vycházela taktika s fauly, domácí pod tlakem neproměňovali trestné hody, ale nakonec v koncovce byli tím ne lepším, ale šťastnějším týmem.

Česká republika – Slovinsko 60:62 (19:21; 32:36; 46:51)

Veselý 17, Satoranský 12, Bartoň 9, Pumprla 5, Benda a Houška po 4, Welsch 3, Balvín, Hruban a Jelínek po 2 – Balazic 11, Blazic, Nachbar a Vidmar po 9

Fauly: 20 - 16

Pavel Budínský: „Jako první musím Slovinsku pogratulovat k vítězství. Oba týmy dnes mohly a zasloužily si vyhrát. Bohužel jsme naší šanci na vítězství nevyužili. Na druhou stranu musím našemu týmu a jeho výkonu udělit velký kredit. V našem prvním zápase jsme očekávali velký tlak a to se také potvrdilo. V prvním poločase jsme byli pod velkým tlakem, ale stále jsme zůstávali v zápase. Slovinci sice vstřelili pár trojek, což nebylo optimální, ale v poločase jsme prohrávali jen o čtyři body a měli možnost Slovince porazit u nich doma. Tento zápas rozhodlo pár situací. My jsme si bohužel v některých z nich nevybrali dobré řešení. S naším výkonem jsem ale spokojený.“