Lvi míří do finále Univerziády

Český basketbal zažívá historický úspěch. Mužská reprezentace si zahraje poprvé v historii finále turnaje v rámci Letní Univerziády v čínském Chengdu. Svěřenci Luboše Bartoně si poradili v semifinále s Argentinou 85:68 a ve finále vyzou v neděli Brazilce, kteří přehráli trochu překvapivě USA.

Čeští Lvi měli skvělý nástup do zápasu, když vedli 9:2 a to byl teprve začátek. Krátce poté šli poprvé do dvouciferného vedení a kontrolovali hru. Argentinci nevěděli, kde jim hlava stojí. Netrefovali se z dálky, což jim vydrželo po celý zápas, český tým se naopak opíral o výbornou střelbu z dlouhé vzdálenosti a solidní doskakování. Ve druhé čtvrtině Argentina asi nejvíce přitlačila, v čele s nejlepším hráčem týmu Agustinem Barreirem se dostali až na 23:28 a dobývali brány české obrany. V tu chvíli ale Češi trefili dvě důležité trojky a vrátili se zpět do pohodového vedení.

To drželo i po přestávce, když už se Argentinci jen jednou dostali pod hranici deseti bodů rozdílu. V tu chvíli ale znovu přišla reakce Čechů, kteří pak skvěle zvládli přelom čtvrtin a definitivně zlomili argentinský odpor. Střelecky zářili zejména Luboš Kovář s Patrickem Samourou, tradiční opory, znovu to byl ale výborný týmový výkon.

Nejlepším střelcem českého týmu byl s 26 body Luboš Kovář, který se hned sedmkrát prosadil zpoza trojkového oblouku. Dvacet bodů přidal Patrick Samoura, který navíc zapsal i osm asistencí a šest doskoků. Sami dva zvládli prakticky přestřílet celý výběr Argentiny. K bronzům z let 1959, 1961 a 1977 tak přibude letos minimálně stříbro.

Argentina – Česko 68:85 (10:23 27:39 45:62)

Barreiro 19, Chiarini 12 – Kovář 26, Samoura 20, Zídek 8, Noumeros a Burda po 7, Vlk a Sýkora po 5, Svoboda 4, Jansa 3, Fuxa, Novák, Vyroubal 0

TH: 18/25 – 13/18

Trojky: 2 – 16

Doskoky: 39 – 40

Zisky: 7 – 8

Ztráty: 14 – 14

Asistence: 12 – 19

Fauly: 23 - 26