Lotyšská zóna a střelecká smůla přinesly lvům první prohru na Eurobasketu

České basketbalisty čekal na Eurobasketu již třetí zápas ve třech dnech. Po dvou výhrách nad Estonskem a Ukrajinou dnes narazili na domácí výběr Lotyšska. Očekávala se plná hala domácích příznivců, která požene lotyšské basketbalisty dopředu, ale hodně míst zůstalo dnes v Areně Riga nezaplněných.

To nic neměnilo na tom, že domácí měli v hledišti převahu, ale ani čeští fanoušci se neztratili. Podobná situace byla v úvodních minutách i na hřišti. Lotyši zakončovali první útoky zápasu s vysokým procentem úspěšnosti střelby. Na druhé straně kontroval především Jan Veselý. Češi se proti lotyšské zónové obraně nemohli prosadit z dálky, ale jakmile se jim začala dařit obrana a mohli vyrážet do rychlých protiútoků, začalo se vedení přelévat na jejich stranu.

Lotyši se vrátili k zónové obraně a věřili jí i po trojce Schilba, kdy mělo české vedení sedmibodovou hodnotu. Od té doby se ale na české ruce lepila střelecká smůla. Lotyši vývoj skóre otočili díky bodové šňůře 14:0. Češi za první poločas našli ve svém středu pouze čtyři střelce, zatímco soupeř měl bodovou zátěž rozloženou. Lvi trefili pouze jedinou trojku a jednu střelu ze střední vzdálenosti. Všechny ostatní body si zajistili buď z podkošového území nebo z trestných hodů.

Lotyši jednoznačně chtěli nechat české basketbalisty střílet, čemuž přizpůsobili obranu. Bohužel střelecká smůla se lvů nepustila ani v šatně při poločasové přestávce. Přidaly se ale i další komplikace – Čechům přestalo padat i z nájezdů či trestných hodů. Po čtvrtém faulu šel navíc střídat Jan Veselý. Obrana se oproti předchozí čtvrtině zlepšila, ale v útoku to bylo nadále trápení.

Obrázek hry se nezměnil ani v poslední desetiminutovce. Češi dobře bránili, ale na útočné polovině se stále trápili pro zatažené zónové obraně soupeře. Lotyši si navíc dokázali pomoct těžkými trojkami. Češi se dokázali přiblížit až na rozdíl šesti bodů, ale hráči ve fialovém nezpanikařili a zápas kontrolovaně dohráli do vítězného konce.

Česká republika – Lotyšsko (22:17; 33:40; 42:51)

Satoranský 22, Veselý 17, Schilb 11, Auda 7, Pumprla 6, Jelínek 2, Benda, Hruban, Welch, Houška a Bartoň 0 – Blums 14, Strelnieks a Berzins po 11

TH: 24/11 – 13/11

Trojky: 4 – 7

Doskoky: 37 – 43

Zisky: 2 – 2

Ztráty: 6 – 14

Asistence: 19 – 18

Fauly: 17 - 21