Litva poražena a Lvice jsou sedmé na světě

Konečné sedmé místo obsadí české basketbalistky do devatenácti let na světovém šampionátu ve španělském Madridu. V posledním utkání na turnaji Češky zdolaly rivalky v této věkové kategorii Litevky 76:50 a sedmou příčkou navázaly na šesté místo z posledního šampionátu v Maďarsku. Za dva roky se turnaj uskuteční v Česku.

Český tým nastoupil znovu bez pivotky Emmy Čechové, v očekávání blížícího se evropského šampionátu U20, který Litva od příští soboty pořádá, se ve hře neobjevila ani největší hvězda litevského výběru, křídelnice Justé Jocyté. Pozici největší osobnosti zápasu na sebe vzala v první čtvrtině Valentýna Kadlecová, která dala hrstce fanoušků ve WiZink Center v Madridu vzpomenout na pětadvacetibodové představení v osmifinále proti Italkám. Za první čtvrtinu zvládla jedenáct bodů a trefila i dvě ze tří českých trojek v první čtvrtině. Sama tak překonala součet, kterého Češky nedosáhly zpoza oblouku za dva předchozí duely dohromady. Celkově Lvicím po dvou utkáních konečně padlo a hned se to projevilo ve skóre.

Litevky sice v úvodu vedly, pak ale osobní minisérií 8:0 Kadlecová otočila a Češky se mírně utrhly. Českému týmu daleko lépe vycházela vytažená presinková obrana, která nedělala příliš potíže Japonsku ani USA, Litevky měly však hned několikrát problémy přejít na útočnou polovinu včas. Z devítibodového trháku v polovině druhé čtvrtiny se ještě litevský celek vrátil bleskově na čtyři body, po českém oddechovém čase ale přišel další nápor, který korunovala trojkou krátce před poločase Dominica Hynková a dala svému týmu poprvé v utkání dvouciferné vedení.

Koncentrovaněji nastoupil český tým i do druhého poločasu, kdy začala litevská lavička hodně řešit výroky sudích, a kromě nesportovní chyby obdržely Litevky také technickou chybu. Český náskok byl po brejku Anny Brožové na sedmnácti bodech, zlomit soupeře se však definitivně nepodařilo. Přišlo několik chyb připomínající předchozí duely a Litva se dobrou střelbou z dálky částečně do utkání vrátila.

Hra v druhé půli z obou stran hodně přitvrdila, jak Litevky, tak Češky nechtěly prohrát třetí utkání v řadě a maximálně přemáhaly rostoucí únavu. Naštěstí se litevskému celku nepodařilo v druhé půli přiblížit na méně než jedenáct bodů, v důležitých chvílích vždy český tým dokázal zareagovat. Když pak trefila v závěru limitu na útok tři minuty před koncem Mariana Přibylová trojku o desku a zvýšila poprvé na dvacetibodový rozdíl, zakroutil jen litevský kouč hlavou, bylo rozhodnuto.

Michal Martišek (asistent trenéra českého týmu): „I když nám nevyšly ty první vstupy, tak s motivací holek nebyl problém. K tomu se pak dostaneme možná v nějaké hlubší analýze, proč ty první čtvrtiny byly takové. Dnes byla motivace dvojnásobná, protože je to tým, se kterým se v této kategorii potkáváme často. Loni nám vzaly šanci hrát semifinále a možná i finále mistrovství Evropy. Je tam nějaká rivalita a vůbec nás nezajímá v jaké sestavě hrají, vždy je chceme porazit. Dnes už od rána bylo vidět na holkách, že ten zápas neprohrají a udělají vše pro to, aby vyhrály. Dodržovaly maximálně herní plán, jak to jen šlo. Reagovali jsme na různé věci, holky se tomu přizpůsobily a výsledkem je jasné vítězství. Turnaj můžeme hodnotit jen pozitivně. Máme sedmé místo na světě, ať si trochu uvědomíme, o čem se bavíme. Postoupili jsme sem ze šestého místa na Evropě a končíme jako třetí nejlepší evropský tým. Dostali jsme pod sebe Itálii, Německo a teď i Litvu, kteří byli minulý rok před námi. Plus nám to otevřelo neskutečné možnosti. Pokud bychom tu nehráli, tak určitě nejedeme na přípravu do Japonska, nehrajeme dvakrát s Čínou a nestřetneme se s africkými týmy. Tyhle holky, které čeká teď dvacítkový evropský šampionát a příští rok také, dostaly takovou konfrontaci, jakou by bez téhle akce v životě nedostaly. Pojďme si z toho vzít pozitivní věci a poučit se, kde ztrácíme na top pětku. Musíme dlouhodobě pracovat v klubech i na reprezentační úrovni, to se v rámci jednoho léta nestane. Samozřejmě i každá hráčka individuálně tolik, kolik je sama ochotna basketbalu obětovat a pak se můžeme bavit o nějakých vyšších ambicích.“

Johana Staňková (hráčka českého týmu): „Únava tam určitě byla, ale pan trenér do nás hustil, že sedmé místo je o hodně lepší než osmé. Soupeřem nám byla Litva, což je trochu osobní. Se soupeřkami se úplně nemusíme, takže jsme sebraly všechny zbytky sil a řekly jsme si, že tenhle zápas chceme určitě vyhrát. Bylo to hodně tvrdé, hodně jsme se sekaly a přišlo mi, že některé fauly rozhodčí docela pouštěli. Občas to bylo i v náš prospěch. Určitě to bylo střelecky mnohem lepší. Je škoda, když trojka nepadne, když si míč skvěle posuneme a jsme volní v pozici. Sedmé místo je krásné, jsem s tím rozhodně spokojená. Mohlo to být lepší, ale jsem na nás všechny hrozně hrdá.“

Litva – Česko 50:76 (15:18 25:37 41:55)

Raulusaityte 12 – Kadlecová 18 (8 doskoků), Velichová 14, Paurová 13 (10 doskoků), Hynková 11, Vydrová 10, Přibylová 6, Brožová 4, Čechová, Hrubá, Jedličková, Nétková, Staňková 0

TH: 10/14 – 10/14

Trojky: 4 – 8

Doskoky: 43 – 42

Zisky: 6 – 17

Ztráty: 29 – 13

Asistence: 12 – 22

Fauly: 13 - 15