Levice z oblouku zlomily Děčín. Hitové finále na obzoru

„Federálním” magnetem vyvrcholí v pátek večer unikátní basketbalový turnaj na pražské Královce. Ve finálovém klání se od 19 hodin utkají o titul v Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru aktuální lídři ligových tabulek a také hegemoni svých zemí z poslední éry.

Tým Nymburka doplní v titulové bitvě Patrioti Levice, kteří coby už jistí vítězové Slovenského poháru ve druhém semifinále FINAL 8 přehráli české vicemistry z Děčína 96-81.

Poraženého soupeře čeká v pátek duel o třetí místo s pražským USK (16:00). V tomto utkání zároveň půjde o stříbro v rámci Českého poháru. Už před pátkem je naopak jasné, že Nymburk získal po třech letech opět Český pohár. A v souboji s Levicemi může přidat hned i další trofej.

V nové nejpočetnější kulise FINAL 8 (630 fanoušků) se levický tým v semifinále i přes úvodní dvě ztráty ani ne po třech minutách ujal vedení 8-2. A po pěti bodech v řadě rozehrávač Adaway už posílal svůj celek na 13-4. Levické fandy pak zvednul ze sedaček úžasnou smečí přes obránce jeho spoluhráč Wheeler, ale necelé dvě minuty před koncem první části snížil košem s faulem a proměněnou šestkou na 18-19 děčínský guard Ogundiran. Ten samý hráč pak střelou s klaksonem čtvrtiny poslal Děčín do nejtěsnějšího vedení 24-23.

Už po dvou minutách druhé části měl každý tým tři fauly, aby po trojce Pažického za vedení Levic 34-28 reagoval kouč Děčína Grepl timeoutem. I po něm ovšem skore narůstalo ve prospěch slovenského týmu a po trojce Adawaye vedly Levice poprvé dvouciferným rozdílem (39-28). Za Děčín kontroval šesti body v řadě pivot Šturanovič, ale v poločase Děčín prohrával 36-49. Hlavní rozdíl tu byl v úspěšnosti střelby, Děčín ji měl jen 31 procent oproti 53 Levic, které daly osm trojek, zatímco Válečníci jedinou.

Po druhé čtvrtině, kterou Děčín prohrál 12-26, potřeboval zabrat, ale Levice si prakticky celou třetí část držely dvouciferný náskok. Vyhecovaný zápas orámovaly i dvě technické chyby trenérů ve třetí čtvrtině. Svoboda trojkou ještě snížil na 50-62, poté ovšem přišla velká série slovenského týmu, který odskočil až na 77-55. V poslední čtvrtině dokázal Děčín manko stáhnout na třináct bodů čtyři minuty před koncem (72-85), ale Levice si už postup pohlídaly.

O výsledku rozhodla především úspěšnost střelby. Děčín měl o 21 střel víc, přesto jich slovenský tým proměnil o 4 více (81/25 - 60/29). Levice daly také 14 trojek ze 30 pokusů, zatímco Děčín jen 5 z 35 střel. Nejlepšími střelci vítězů byli Wheeler (28) a Adaway (24), za Děčín dal Svoboda 22 bodů, Šturanovič 18 a Ogundiran 14.

Jalen Adaway (rozehrávač Patrioti Levice): „Udrželi jsme se v laufu. Hodně běháme, věříme si navzájem, jsme sebevědomí a dáváme tomu každý den všechno. A totéž jsme chtěli předvést i tady. Pokud jde o naše výborné procento trojek, máme dost natrénováno, včetně střelby, a je nám jedno, v jaké hale hrajeme. O Nymburku jsme už slyšeli hodně pochvalných věcí a jsme nadšení, že budeme hrát finále s takto špičkovým týmem.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Klíčů k zápasu tam bylo víc. Velkou roli hrála veliká úspěšnost Levic, které skoro neminuly trojku, obzvlášť na začátku třetí čtvrtiny, kdy se zápas možná lámal. To byl rozdíl oproti jejich minulému utkání, kdy se Olomoucko dokázalo přitáhnout. Nám to Levice dlouho nedovolily. A celkově působily hladovějším dojmem, což rozhodovalo. Když jsme se ve čtvrté čtvrtině dotáhli na dvanáct bodů, věřili jsme ještě, že to půjde, ale je to velmi zkušený tým a proti našemu presu si to dokázal pohlídat. Získali fauly, proměnili šestky, my naopak ne a potom už jsme byli v křeči. Poslední zápasy nemáme úplně útočnou formu, v čemž nám Královka nepomohla, ale nebyl to hlavní faktor naší porážky.”

Autor: CZ BASKETBALL