Levice po zdolání Olomoucka jediným slovenským týmem v semifinále

Olomoucko na závěr čtvrtfinálového dne Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru mužů jako čtvrtý z českých týmů vyzvalo nejlepší celek ze Slovenska, Patrioty Levice. Slovenský soupeř si celý zápas udržoval mírný náskok a Hanáky nakonec zdolal 76-68.

Semifinále FINAL 8 tak bude mít alespoň jednoho slovenského zástupce. Levice, které se tímto vítězstvím staly šampiony Slovenského poháru, ve čtvrtek v boji o finále vyzvou Válečníky z Děčína.

Patrioti, podporovaní skupinou hlasitých skalních fanoušků, měli na pražské Královce oproti Olomoucku prakticky domácí prostředí. Utkání bylo od počátku vyrovnané a týmy se střídaly ve vedení, v polovině první čtvrtiny vedly Levice 10-8. Do konce první části vedení navýšily díky lepší střelbě až na 24-15. Největší rozdíl tu byl v bodech z rychlých protiútoků, Levice na ně vyhrály jednoznačně 14-0!

Ve druhé části slovenský tým postupně navyšoval svůj náskok, po trojce Adawaye necelé dvě minuty před půlí vedl už 41-27, v poločase pak 43-29. Největší převahu měl v trojkách (7-2) a v bodech z brejků (14-2).

Ve třetí části se obrázek hry příliš nezměnil, Olomoucko náskok Levic několikrát stáhlo pod deset bodů, Patrioti však dokázali vždy odpovědět. Po dvou úspěšných trestných hodech olomouckého Adamua bylo skore před poslední čtvrtinou 59-50 pro slovenský celek. Jasně nejlepším střelcem hostů byl Adaway, který dal za tři čtvrtiny třetinu bodů Levic.

Po dvou minutách poslední části byl už rozdíl pouhé tři body a schylovalo se k dramatické koncovce. Hosté navíc více faulovali a posílali hráče Olomoucka na čáru trestného hodu. Pak ovšem Draško Kněževič proměnil dalekonosnou trojku a poslal Levice na 67-60. A následnou alley-oop akci zakončil nejlepší hráč zápasu Adaway a hosté po šestkách Wheelera odskočili už na rozhodných 71-62.

Levice byly lepší v bodech zpod koše (32-24) i rychlých protiútoků (20-10) a dopustily se méně ztrát (8-12). Navíc výrazně lépe střílely za tři body (32/12 - 18/3). Nejlepšími střelci Olomoucka byli Townsend (15), Adamu (14), Bailey a McBrayer (po 12). Z Levic byl nejlepší skórer Adaway (23), následován Wheelerem (14) a Kneževičem (12).

Aaron Wheeler (power forward Patrioti Levice): „V prvním poločase jsme se dostali do skvělé situace, ale basketbal je hra bodových šňůr a trvá 40 minut a soupeř se pak přitáhl, udržel se natěsno a já jsem hrdý na naše kluky, že to na konci dokázali dotáhnout k vítězství. A jak budeme odpočívat? Víme, jaký je program, ale hrajeme o něco důležitého a na hotelu si oddychneme.”

Amin Adamu (křídlo BK REDSTONE Olomoucko): „Na konci nás už dostihla únava, ale před tím jsme ve druhé půli zvedli energii, po tom, co jsme zápas začali opravdu v pomalém tempu, což se od nás nečekalo. Trvalo nám pak vrátit se do utkání, ale taky musím ocenit soupeře, je to dobrý tým, nejlepší na Slovensku a byl favoritem. My jim ale dali boj a většinu zápasu jsme měli dobrou exekuci útoku. A pokud jde o mou nominaci do týmu Británie proti Česku v Pardubicích, měl bych tam být. Jsem nadšený pokaždé, když můžu nastoupit za národní tým, je to požehnání a hrát s Čechy bude něco.”

Autor: CZ BASKETBALL