Korea zdolána a postup je blízko

Blízko postupu do semifinále předkvalifikace MS jsou české basketbalistky. V Mexico City přehrály v noci z úterý na středu českého času Koreu 76:63 a s dvěma výhrami mají nakročeno do dalších bojů, naopak Korea musí v závěrečném kole spoléhat na českou pomoc a sama zvýtězit nad Mali více než patnáctibodovým rozdílem. Základní skupinu Češky dohrají ve čtvrtek od 22:30 českého času proti Venezuele.

Hned úvodní minuty ukázaly, že duel bude obrovská bitva o každý koš a Češky nedostanou nic zadarmo. Korejky okamžitě tlačily míč pod koš na svou hlavní hvězdu pivotku Jisu Park, která úřadovala a za první čtvrtinu stihla sedm bodů. V prvních útocích si český tým nevěděl s agresivní obranou rady a dostával se do těžkých střel, které vyústily v korejské brejky a ztrátu 2:8 a následně 4:10. Pak ale rozhýbala českou hru po svém příchodu z lavičky Eliška Hamzová a navíc si přesně seřídila mířidla Gabriela Andělová, která ve včerejší bitvě s Mali nedala ani bod. Tentokrát Andělová jen za první čtvrtinu trefila tři trojky a byla velkou součástí série 10:1 v závěru první čtvrtiny, která poslala český tým do mírného trháku.

Český tým si dobře hlídal hlavní korejskou zbraň, a to střelbu za tři body, ale asijský soupeř toho začal využívat sběhy za záda bránících Češek a nepouštěly Lvice do většího náskoku. První trojka Korejek padla do koše až necelé dvě minuty před poločasem a dostala hráčky v tmavě modrém do laufu. Ten ale zažehnala několika skvělými momenty na útočné polovině Veronika Šípová. Trefila střelu ze střední vzdálenosti, vynutila si třetí faul Park a po útočném doskoku proměnila šestky, kterými stanovila české vedení na sedm bodů v poločase. Klidnou silou Lvic byla v první dvacetiminutovce desetibodová kapitánka Tereza Vyoralová.

V poslední čtvrtině Korejky neustále český tým tlačily a snažily se stáhnout rozdíl mezi oběma celky tak, aby mohly ohrožovat českou výhru, ale podobně jako ve včerejší bitvě s Venezuelou jim opticky došly síly a jejich presink najednou nebyl tak důrazný, takže ho český tým dokázal překonat. Důležitými koši se blýskla znovu velmi dobrá Emma Čechová a korejský zmar dokonala minutu a půl před koncem trojkou o desku s klaksonem na útok Reisingerová, která vedla český tým s patnácti body.

Martin Bašta (asistent trenérky českého týmu): „Výsledkově je to pro nás skvělá pozice. Teď budeme čekat, jak dopadne zápas Mali s Venezuelou, jestli budeme mít jistý postup nebo budeme muset hrát na skóre anebo si to rozdáme s Venezuelou o první místo ve skupině. Věděli jsme, že může přijít v nějaké části zápasu zóna, nečekali jsme, že přijde hned od úvodního rozskoku, takže jsme byli trochu zaskočení. Hledali jsme se, z toho pramenily chyby a pak jsme si začali trochu věřit. Trefili jsme dvě střely a najednou jsme si dokázali dát míč z ruky, měli jsme sebevědomí a vytvářeli jsme si pozice nabouráním jejich zóny, i když byly Korejky hodně agresivní. Tím jsme to zlomily na naši stranu. Byl to lepší výkon než proti Mali, včera to bylo dost zbrklé, dnes to bylo daleko lepší.“

Gabriela Andělová (hráčka českého týmu): „Možná jsem si víc věřila než minulý zápas. Říkala jsem si, že budu střílet, když budu volná a doufala jsem, že to padne, protože jsem střelec jen si neberu tolik střel, kolik bych měla. Pomohlo mi, že hrály zónu. Měly jsme pokyny, že budou hodně běhat, napichovat obranu a vyhazovat, střílet za tři body. Pak mají jednu podkošovou, která to bude tlačit a hrát sama na sebe. Určitě nám pomohlo, že jim v první půli nepadaly trojky, pak jim docela padly, ale my jsme nepolevily a udržely jsme naše tempo až do konce zápasu. Musely jsme být koncentrované po celý zápas, nesměly jsme vypustit žádnou jejich agresivní obranu, omezit ztráty a pomáhat si.“

Česko – Korea 76:63 (24:17 38:31 60:49)

Čechová 15, Reisingerová 13, Andělová a Šípová po 11, Vyoralová 10, Pospíšilová, Stoupalová a Sklenářová po 4, Šotolová a Hamzová po 2, Zeithammerová a Rokošová 0 – Park 20, Jin 10

TH: 17/12 – 22/18

Trojky: 6 – 3

Doskoky: 44 – 32

Zisky: 7 – 10

Ztráty: 15 – 17

Asistence: 27 – 17

Fauly: 22 – 23