Komárno po velkém dramatu otočilo koncovku s Hanáky

V nebývalou bitvu se proměnil druhý duel o páté až osmé místo Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru basketbalistů, v němž tým Komárna vedl pouhých 198 sekund, přesto se po famózně zvládnuté koncovce radoval z oslavného ryku tábora svých příznivců z triumfu 68-66 nad Olomouckem.

Tento výsledek znamená, že slovenský celek postoupil do pátečního utkání o konečné páté místo se Svitem, kde se zároveň bude rozhodovat o stříbru ve Slovenském poháru. Olomoucký REDSTONE si to ve stejný den rozdá o sedmé místo s Handlovou.

Jako první se v utkání chopilo iniciativy Olomoucko, které z 9-13 otočilo zejména desetibodovou erupcí rozehrávače Townsenda na 23-15. Z trojek neplodnému (do půle 12/1) Komárnu pak zabral návrat celý zbytek poločasu, když si muselo veškeré body tvrdě vydřít v podkošové mlýnici. Hanáci se ale nedali a taženi 17bodovým Townsendem, který držel hlavní trojkový prapor týmu (bilance 6/4 ze 14/6 mužstva), vyhráli poločas 38-32.

Po vyrovnané třetí čtvrtině, v níž se na rázu zápasu nic nezměnilo, a Olomoucko díky dvěma dalším trojkám udrželo mírný odstup, se rozhodovalo v posledních minutách, kdy Komárno díky enormnímu úsilí na obou koncích palubovky osm sekund do konce dokázalo z třetí šance pivotem Nuhuem otočit. Komárenský obr úspěšně zakončil zpod koše i s faulem a bonusovou šestkou dal svému celku vedení 67-66. Komárno navíc mělo jen jeden faul a závěrečný atak soupeře tak mohlo rozkouskovat, načež Hanáci po timeoutu čtyři sekundy před koncem nedokázali včas vyhodit z autu a připravili se tak o poslední šanci na výhru. Komárno zápas zavřelo perfektní poslední tříminutovkou ovládnutou 8-0.

Vítěze táhli Nuhu (17+12 doskoků), Volárik (12) a Bernard (10), za Olomoucko kontrovali Townsend (22) a McBrayer (11). Komárno dominovalo zpod koše (38-24), víc dalo i šestek (11-5), čímž dorovnalo zásadní manko z oblouku (3-9).

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Byly tam od nás chyby v průběhu celého zápasu, laciné ztráty, nedokázali jsme si vytvořit dobré střely a v té koncovce jsme měli k dispozici tři nestřelecké fauly, bráníme patnáct vteřin, můžeme v klidu faulovat a vyvrcholí to tak, že dostaneme koš s faulem. To jsme prostě hlupáci, podřezali jsme si pod sebou větev sami. Pokud jde o můj včera zraněný kotník, tak jsem rád, že jsem to odehrál. Kdo mě viděl dnes ráno, jak jsem se belhal na snídani, řekl by, že nebudu hrát ani za týden, ale prostě klasika - zatejpovalo se to, do toho nějaké prášky na bolest a jdete to oddřít. Jinak tohle je skvělý turnaj a za mě je hodně prestižní, že jsme se sem dostali, i když naše sezona není ideální. A ač jsem byl nalomený spíš dnes nehrát, tak jsem si po snídani řekl, že to zkusím, abych si to později nevyčítal. Taky jako kapitán musím jít příkladem.”

Samuel Volárik (křídlo BC Komárno): „Určitě je to pěkné vítězství, protože celý zápas jsme doháněli manko, bojovali, ale Olomoucko pokaždé dalo nějakou střelu, nebo jsme neubránili. Na konci jsme ale nevím odkud vyhrabali nějaké síly a bodovou šňůrou se dostali do vedení. Dotáhnout se bylo určitě náročné. Závěr jsme zvládnuli výborně takticky, když soupeř měl osm sekund do konce míč pod naším košem, my jsme tam fauly přerušovali hru, a jak to bývá - štěstí přeje připraveným a Olomoucko pak nestihlo vyhodit, my jsme získali míč a takticky jsme poslední sekundy v útoku zvládnuli. Páteční boj o druhé místo ve Slovenském poháru bude pro nás velká motivace, jako každý zápas na tomto turnaji. Půjdeme do toho na sto procent.”

Autor: CZ BASKETBALL