Klečka po zranění postupovým králem!

Opavský guard Radim Klečka, v posledních ligových utkáních překonávající potíže s tříslem, se stal mužem prvního semifinále Louda Auto FINAL 4, jež hvězdným výkonem ve třetí čtvrtině se 14 body sám rozhodl.

V tu dobu měl už na kontě 26 bodů a jeho tým za 16bodového vedení už postup ze svých spárů nepustil. Pardubice porazil už potřetí ze čtyř vzájemných střetů sezony (103-89) a v neděli bude útočit na svůj šestý Český pohár.

První poločas oba celky proměnily v ohromnou trojkovou přestřelku, v níž byla o stupeň úspěšnější z pole 62procentní Opava (15/9 - 14/6) a ovládla tak i první dvacetiminutovku (52-48), a to i při pouhých dvou bodech svého ústředního režiséra Šiřiny. Zprvu sice měla velké problémy s pod koš směřujícími kombinacemi Beksy, jež se navíc dlouho vyhýbala ztrátám, a v první čtvrtině vedla i díky průnikům přes obra Markussona až o osm bodů. Švédský centr navíc už po pěti minutách musel střídat kvůli dvěma faulům.

Východočeši ale zároveň nedůsledně přistupovali k obávaným opavským střelcům a otevírali i okna k nájezdům Slezanů, kteří nabídky využili až k obratu ve druhé čtvrtině (36-30), k němuž už začaly pomáhat i laciné pardubické ztráty při rozehře.

Rozhodnou třetí čtvrtinu si vzal zcela do své režie MVP utkání Klečka, který 10 body v řadě utrhl během jedné minuty vedení Slezanů na 64-51 a pro Beksu už od té doby nebylo cesty zpět. Klečka tu skóroval ze samostatné akce, ze dvou trojek a po zisku na půli hřiště i nájezdem s faulem. Naopak Pardubice v úvodu třetí čtvrtiny míjely trojky, k nimž se při zavření podkošového prostoru uchylovaly stále častěji, když proti nim pracovala i účinná opavská zóna. Beksa se pak srážela i ztrátami při rozehře a i přes krátký návrat na 68-63 díky šestkám a trojkám už víc až do konce nesvedla.

Lídry vítězů (bez Dragouna) byli kromě Klečky (28) i Kouřil (17+6 asistencí), Jurečka (12) a Markusson (10+7 doskoků). Za Beksu odpovídali Vyoral (18+8 doskoků), Walton (18), Vrankovič a Henry (po 10). Rozdílovými disciplínami byly trojky (32/15 - 31/13 pro Opavu), body zpod koše (40-28), z protiútků (11-3) a produkce laviček (67-28).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme dnes zápas nezačali dobře, bylo to z naší strany ospalé a nebyli jsme v dobrém rozpoložení. Radim Klečka do toho ale později vnesl vítězného ducha, obrátili jsme skore a pak už jsme to drželi. Dnes jsme se trefovali z trojek, což je naše hra, a pak to vypadá dobře, protože jsme si dobře půjčili míč. Za vítězství jsem opravdu rád, protože jsem z toho měl dnes obavy, jak se otřepeme ze středečního výkonu s Brnem. Jsem rád, že si zahrajeme finále, kde předpokládám, že asi bude Nymburk. A pokusíme se získat trofej. Ta parta je spolu dlouho, stárneme a rádi bychom už po čase něco vyhráli. Ani jeden tým se dnes nemohl chlubit obranou, byla tam spousta volných střel a snadných bodů a tedy i spousta chyb v bránění. A pokud jde o body laviček, ty hovoří samy za sebe. Druhá vlna zvedla opavský prapor, všech deset hráčů odvedlo dobrý výkon a byli platní.”

Dino Repeša (kouč BK Pardubice): „Nemyslím, že by pro nás byl největší problém Radim Klečka. Už v prvním poločase nás trápil Kouřil, který dával těžké trojky, a do půle to měl z pole 5/5, přitom v sezoně má trojky na dvaceti procentech. Je to škoda, protože jsme už do půle mohli mít výhodu na své straně. Ani čtyři body v minusu nebyly zlé, ale 52 inkasovaných bodů bylo moc. Ve druhé půli přišla brzy šňůra soupeře a Opava utekla přes deset bodů a to už se nám pak těžko vracelo. Problém po nás byl, že Petr Šafarčík až včera trénoval po delší pauze. Celkově musíme hodně zlepšit obranu, ta byla dnes klíčová. Opava nám dala celkem 15 trojek a za to klobouk dolů.

V obraně nás nejvíc trápili trojkoví střelci soupeře. Omezili jsme sice pod košem Markussona i dvojková zakončení Opavy - lépe než naposledy doma -, ale trojky Opavy byly klíč, speciálně ve druhém poločase. Některé byly otevřené, ale u některých jsme byli opravdu blízko.

Rozdíl v bodech laviček byl také velký. My naši lavičku potřebujeme, hráli jsme v devíti hráčích a potřebujeme od ní víc. Uvidíme, jak to půjde dál, ale klobouk dolů před náhradníky soupeře, protože 67 bodů je opravdu hodně.”

Autor: CZ BASKETBALL