Japonský start rozhodl

Duel o konečné sedmé místo čeká české basketbalistky na světovém šampionátu devatenáctiletých. Lvice v souboji zklamaných čtvrtfinalistů podlehly zejména díky nepovedenému úvodu Japonsku 51:67. V posledním utkání na turnaji vyzvou poraženého z odpoledního duelu mezi Litvou a Mali.

V šestém utkání v osmi dnech nechal trenér Viktor Pruša odpočívat ústřední pivotku Emmu Čechovou, která má za sebou ženský EuroBasket a měla by být součástí výběru do 20 let, který již za týden odstartuje evropský šampionát Divize A v litevské Klaipedě. Čechovou v základní pětce nahradila Luisa Vydrová. Právě ona byla jednou českou střelkyní v úvodní pětiminutovce a za stavu 3:12 z českého pohledu si rychle musel brát trenér Pruša oddechový čas.

Japonky měly v nohách včerejší prodlužovaný duel s Francií, kde jim jen o kousek utekl postup do semifinále, přesto působily od začátku svěžeji a hrály s větší energií. První čtvrtinu uzavřely sérií osmi bodů a sedmnáctibodový rozdíl nevěstil nic dobrého. A bylo ještě hůře. Na startu druhé čtvrtiny se obě ofenzivy krátce zastavily, Japonky se ale znovu rozjely jako první a jejich náskok byl v jednu chvíli až třiadvacetibodový. Česká lavička jen marně vymýšlela, jak dodat Lvicím do žil ještě trochu energie. Ať zkoušel trenér Pruša cokoliv, český tým přeci jen zabral a série 12:2 na závěr první půle dala hloučku českých fanoušků v jinak poloprázdné aréně WiZink Center důvod věřit ve zvrat v druhém poločase.

Český výkon navíc pokračoval na startu druhé půle ve stoupající tendenci, bohužel vždy v důležitých chvílích dokázaly Japonky reagovat. Jednou trefily těžkou trojku v závěru limitu na útok, o pár minut později měly při dalším českém náporu štěstí, že se Lvice nedohodly a jednoduše ztratily míč nebo neproměnily jasnou šanci. Blíž než na jedenáctibodový rozdíl se tak český tým ve třetí čtvrtině, a nakonec za celý druhý poločas nedostal. Češky si nemohly pomoci střelbou z dálky, do koše nepadl ani jeden z dvanácti pokusů, výraznější pomoc nepřineslo ani slušných osmnáct útočných doskoků. Celková úspěšnost z pole byla jen lehce přes 27 procent.

Japonsko – Česko 67:51 (26:9 38:25 53:38)

Morioka 15, Tsuno 14 (11 doskoků) - Paurová 20 (14 doskoků), Vydrová 13 (13 doskoků), Velichová 7, Kadlecová a Brožová po 4, Jedličková 3, Hrubá, Čechová, Hynková, Nétková, Přibylová a Staňková 0

Fauly: 17 - 11

Michal Martišek (asistent trenéra českého týmu): „Kdybychom věděli, co způsobuje špatné starty, tak to odstraníme. Je to jedna z věcí, kterou těžko můžeme ovlivnit. Motivace hráček je jedna věc, ale tady se hraje MS a nemyslím si, že je potřeba někoho extra motivovat. Přijde mi, že holky jsou namotivované jen slovně a prvních deset minut se na hřišti hledají. Musí se přizpůsobit levelu, jaký se tady hraje. Včera i dnes jsme dostali poučení, že tlak a obrana je úplně jinde než na jakýchkoliv evropských šampionátech, a to nám dělá problém. Než se na to adaptujeme, tak zápas ztratíme. Je na čem stavět. Opticky to vypadalo jinak, ale tři čtvrtiny to byl vyrovnaný zápas. Součet posledních tří čtvrtin jsme myslím vyhráli o bod, ale na to se nehraje. Zápas se hraje na čtyřicet minut. Od patnácté minuty jsme trochu zlepšili obranný doskok, a hlavně jsme dávali rychlý outlet pass a z toho jednoduché body z protiútoku. Japonky jsme v první půli v bodech z rychlého protiútoku přestříleli, což jsou přesně situace, co potřebujeme. Dokud jsme hráli pomalé útoky, tak Japonky nás držely pod tlakem, všechno přebíraly a nám trvalo všechno hrozně dlouho. Proto jsme se natrápily na každý bod v útoku. Padesát jedna bodů je pro náš útok strašně málo, a právě v tom úseku na konci prvního poločasu to bylo opticky nejlepší, že jsme hráli rychle dopředu a dávali jsme jednoduché body.“

Luisa Vydrová (hráčka českého týmu): „Přišlo mi, že jsme v sobě ještě měly ze včerejška zklamání z těžké porážky. I přesto jsme to chtěly urvat. Bohužel jsme opět měly špatný vstup a přišlo mi, že nám nestačily síly na obrat. Chceme turnaj zakončit výhrou, takže zítra necháme na hřišti všechno a snad se to povede. Nevím, proč tolik ztrácíme na začátku. Rozcvičky jsou super, cítíme se ready a pak se nám to zřejmě mentálně nepodaří a doufám, že už se to nebude stávat. Mě osobně koše sedí, ale přeci jen jsme tu měly jen jeden trénink, navíc je to tu velké a každý to chce urvat. Nevím, čím to je.“