Izraelky slaví v koncovce

Smolná koncovka připravila o první výhru na evropském šampionátu v litevské Klaipedě české basketbalistky do dvaceti let. Na turnaji divize A nestačily po vyrovnané bitvě na Izrael 73:74. Skupinu dohrají v úterý večer proti silnému Srbsku.

V divokém zápase se jako první ujaly náskoku Izraelky, které za stavu 9:9 vystřihly sérii devíti bodů získaly si náskok, pak se ale okamžitě zasekly a Češky na přelomu první a druhé čtvrtiny vlastní jedenáctibodovou sérií otočily skóre. Od té doby si celky několikrát vyměnily vedení a duel se pár minut tahal. V závěru první půle pak přišel naopak český nápor, který dovolil Lvicím odskočit do mírného trháku a od čtrnácté minuty kontrolovaly vedení. To ale nepřerostlo osm bodů a Češkám se nepodařilo bojovné soupeřky zlomit.

Do poslední chvíle si tak Izraelky držely naději na zvrat, což se jim povedlo v dramatické koncovce. V ní český tým vedl ještě tři a půl minuty před koncem o šest bodů, pak ale inkasoval dvě trojky a o minutu později bylo srovnáno. Jesika Hibalová navíc faulovala izraelskou soupeřku při trojce, ta však naštěstí proměnila pouze jeden trestný hod, i tak šel Izrael do vedení dvě minuty před koncem. Hibalová pak jednou šestkou srovnala, Izrael přesto odpověděl košem a šel zpět do vedení. Stejná Lvice pak znovu proměnila jeden trestný hod a snížila na nejtěsnější rozdíl 46 sekund před koncem. Češky v klíčové chvíli dokázaly ubránit ani dva potenciálně vítězné pokusy Valentýny Kadlecové ale do koše nepadly a Izraelky se mohly radovat.

Čtyři dvouciferné střelkyně českého týmu vedla Dominica Hynková s 12 body. Lvicím ale nepomohlo ani 20 útočných doskoků a deset úspěšných trojek. Čtyři z pěti minutých šestek českého týmu přišly v poslední čtvrtině, dvě dokonce v poslední minutě.