Izrael se v závěru bál o náskok

Na obhájce stříbra Izraelce nestačili čeští basketbalisté do dvaceti let v prvním utkání evropského šampionátu divize A v polské Gdyni. I přes bojovný výkon podlehli Češi Izraeli 74:82. Turnaj pro ně pokračuje v neděli od 13 hodin utkáním s Německem.

Češi měli skvělý vstup do zápasu, když na koš s faulem Jakuba Nečase navázal trojkou Adam Lukeš a bylo to po minutě 6:0. To bylo ale bohužel poslední české vedení v zápase a Izrael deseti body v řadě otočil skóre ve svůj prospěch. Důležitý byl přelom první a druhé čtvrtiny, kdy Izraelci odskočili poprvé do dvouciferného vedení a Češi trochu ztratili hlavu. Přidali několik zbytečných chyb a soupeř jim utekl. V polovině třetí čtvrtiny byl rozdíl mezi oběma týmy po izraelských šestkách až devatenáctibodový a vypadalo to, že se duel definitivně zlomí v jasnou izraelskou výhru. V tu chvíli ale Češi skvěle zareagovali, vyhráli závěr čtvrtiny 18:6, když úžasně zlepšili úspěšnost střelby a před poslední čtvrtinou se dostali na rozdíl sedmi bodů. V závěru pak Češi bušili do soupeře a snažili se ještě víc dotáhnout, nikdy to ale nevyšlo. Naposledy měli tři a půl minuty před koncem za rozdílu sedmi bodů na ruce snížení z trojky Jakub Zvolánek a po doskoku i Šimon Svoboda, ale jejich střely do koše nepadli, Češi na útočném doskoku faulovali a Izrael z čáry trestného hodu závěr dotáhl.

Izraelci stříleli s výbornou úspěšností – přes 50 procent z pole a přes 40 procent za tři body, trápili se jen na šestkách, kterých zahodili jedenáct. Český tým ale za celý zápas střílel jen dvanáct trestných hodů, a tak se tam příliš ztráta nabrat nepodařila. Izrael měl čtyři dvouciferné střelce v čele s šestnáctibodovým Eyalem Harelem, střelcem zápasu byl s 21 body a skvělou úspěšností Milan Tomáš Stráněl. Jakub Nečas přidal osmnáct bodů a deset doskoků i přes mírně slabší úspěšnost.

Lukáš Pivoda (trenér českého týmu): “V prvním poločase jsme nepředváděli hru, kterou se chceme prezentovat. Ve druhé části jsme se ovšem semkli a dokázali být kompetitivní proti stříbrnému medailistovi z minulého roku. Na celý tým jsem hrdý.”

Matěj Rychtecký (kapitán českého týmu): “V prvním poločase jsme bohužel nedokázali ubránit 1 na 1 a soupeř si z toho vytvořil otevřené střely které proměnil. Vytvořil si tak mírný náskok, který už se nám v druhém poločase nepodařilo stáhnout.”