Italky nad síly a sestup

Pouze jedna výhra se podařila českým basketbalistkám do osmnácti let ukořistit na evropském šampionátu divize A v turecké Konyi. Svěřenkyně trenéra Petera Bálinta v posledním utkání na turnaji nestačily na Italky 63:68 a konečné čtrnácté místo tak pro ně již jistě znamená sestup do divize B pro příští rok.

Češky se včera nabudily vybojovanou výhrou nad Litvou, ale proti Italkám od začátku ztrácely, a i přes těsný konečný rozdíl se do vedení nedostaly ani jednou. Naopak italský tým rychle odskočil a v úvodu druhé čtvrtiny šel poprvé do dvouciferného vedení. To se dařilo italským hráčkám udržovat a ve třetí čtvrtině byl rozdíl mezi oběma celky až šestnáctibodový. Přitom Češky se hodně soustředily na ztráty, které jim dělaly potíže v průběhu turnaje a spáchaly jich tentokrát jen sedm. Jenže nedokázaly proměnit dostatečný počet vlastních střeleckých pokusů. To se změnilo až v poslední čtvrtině, kde se konečně Lvicím podařilo překonat dvacetibodovu hranici.

Ještě necelé dvě minuty před koncem byl rozdíl čtrnácti bodů, ale pak Češky spustily zoufalý závěrečný nápor a dostaly se až na pět bodů, jenže dál už to nešlo. Italky si pohlídaly výhru zejména lepší střelbou za dva body. Českému týmu nestačil ani nejlepší střelecký výkon na turnaji Adély Mezihorákové, která se dostala na 20 bodů, na jedenácti se shodly Mariana Přibylová a Anna Brožová.