Historické zlato pro univerzitní Lvy

Čeští muži zdolali ve finále Letní Univerziády v čínském Chengdu Brazílii 69:67 a poprvé historii získali na této akci zlaté medaile. Svěřenci Luboše Bartoně navázali na tři bronzové medaile, z nichž poslední přišla v roce 1977. Hvězdou finálového utkání byl Jan Zídek, který nastřílel čtyřiadvacet bodů.

Zápas se přitom pro český tým nevyvíjel ideálně, když se brzy zranil jeden z klíčových hráčů Patrick Samoura a odehrál jen osm minut. Češi ale drželi i bez jednoho z nejlepších střelců týmu krok, a to zejména díky silnému startu od Jana Zídka. Brazilská hra byla jako na houpačce, někdy předvedli několik divokých útoků a zbytečné ztráty, náhle je ale dokázali vystřídat bleskové brejky zakončené efektní smečí či přesnou trojkou. Ve druhé čtvrtině Češi krátce odskočili do osmibodového vedení, to ale stejně rychle ztratili a v poločase bylo skóre srovnané.

Po podobně vyrovnané třetí čtvrtině bylo prakticky jasné, že rozhodne koncovka. Do té šli z lepší pozice Brazilci, když vedli 60:55 a Češi se při timeoutu museli uklidňovat, že ještě nic není ztraceno. Navíc Lvi působili unavenějším dojmem. Využili však energii, kterou jim posílala znovu skvěle zaplněná aréna v Chengdu, sebrali poslední síly a v koncovce duel otočili. Luboš Kovář se sice zápasem protrápil, v důležité chvíli trefil jen jediný trestný hod ze tří pokusů, ale důležitý koš s faulem proměnil Zídek. V úplném závěru se pak na čáru trestného hodu postavil Nikolaos Noumeros, proměnil jednu ze dvou a dal Brazílii šanci na obrat. Otevřená trojka ze středu hřiště ale do koše nepadla a mohla tak vypuknout nefalšovaná radost z výhry.

Poprvé v historii čeští basketbalisté vystoupali na nejvyšší stupínek na univerziádě. Své k tomu řekl i trenér Luboš Bartoň: “Myslím, že tenhle tým určitě nebyl favoritem, neměli jsme nejlepší hráče. To jsme byli schopni vidět i v ostatních zápasech. Ale měli jsme nejlepší tým jako celek. Kohezní tým, který pracoval v útoku, v obraně, mimo hřiště, chtěl si přidávat. Jeden měsíc skvělý práce, byla to pro mě opravdu radost s nima pracovat. Ani nebudu hodnotit zápas, opět jsme to vyhráli jako tým. Bez Marka Vyroubala a Patrika Samoury (pozn. zranění v průběhu zápasu). Luboš Kovář si vybral slabší den, ale zastoupili ho další. Jsem plný emocí, jsem hrozně rád, že Česko také něco v basketbalu vyhrálo. Nevím, těžko se mi hledá víc slov. Opravdu jsem pyšný na celý tým, realizační tým. Povedla se nám velká věc.

K zápasu se vyjádřil i nejlepší český střelec tohoto zápasu, Jan Zídek: “Samozřejmě mi nebylo úplně nejlíp, když jsem házel ty trestné hody na konci zápasu při vyrovnaném stavu (pozn. jeden proměněný trestný hod). Byly to nervy, ale to co mě v tu chvíli uklidňovalo bylo, že jsme to celý turnaj hráli jako tým. Myslím, že na celém turnaji jsme neměli nejlepší individuální hráče, ale jako tým jsme hráli dobře a to se dnes ukázalo. Protože jsme byli v těžkých chvílích, ale zůstali jsme pospolu a hráli jsme až do konce jako tým. Máme takovou skvělou grupu hráčů, že i když se někdo zraní jako Marek (pozn. Vyroubal) a teď Patrik (pozn. Samoura), tak se semkneme a dotáhli jsme to do konce!”

Brazílie – Česko 67:69 (13:16 34:34 50:51)

Barbosa 17, De Souza Pacheco 14 – Zídek 24, Svoboda, Kovář a Sýkora po 9, Noumeros 8, Novák 4, Burda 3, Vlk 2, Fuxa 1, Samoura, Jansa a Vyroubal 0

TH: 9/14 – 12/19

Trojky: 8 – 7

Doskoky: 50 – 42

Zisky: 6 – 9

Ztráty: 13 – 13

Asistence: 14 – 10

Fauly: 20 - 15