Fantazie! Trofej pro vítězky Euroligy patří USK!

Basketbalistky ZVVZ USK Praha jsou poprvé v historii šampionkami Evropské ligy. V dnešním finále v Praze porazily 72:68 favorizovaný Jekatěrinburg, s nímž předchozích 12 vzájemných zápasů prohrály. Vyhrát nejlepší evropskou soutěž se dosud z českých klubů povedlo jen v roce 2006 Brnu, v roce 1976 pak ještě v Poháru mistrů evropských zemí slavila Sparta.

Nejužitečnější hráčkou turnaje byla zvolena pivotka USK Kia Vaughnová, která k triumfu pomohla 18 body a 12 doskoky. "Je to neuvěřitelné. Jsem strašně šťastná. Věřila jsem už před turnajem, i když jsme byly outsider. A samozřejmě o to je to vítězství lepší," prohlásila Vaughnová.

Pražanky v semifinále překvapivě přehrály jiného favorita Fenerbahce, proti Jekatěrinburgu jim však věřil málokdo. Ruskému gigantovi sice chyběla hlavní hvězda Diana Taurasiová, ovšem i bez ní přivezl do Prahy na Final Four hned devět hráček, které ve svých reprezentacích hrají důležitou roli.

A to i díky jednoznačně nejvyššímu rozpočtu v soutěži. Ruský klub si dokonce mohl dovolit vynaložit několik milionů korun na to, aby s sebou do Prahy vzal zhruba 500 fanoušků.

Hráčky USK však ukázaly, že v současné formě jsou schopné hrát i s absolutní elitou. Znovu předváděly skvělou obranu, když za prvních 13 minut dovolily soupeři jen 12 bodů a samy zásluhou přesné střelby z dálky získaly náskok devíti bodů.

Jekatěrinburg se pak sice rozehrál a hlavně zásluhou francouzské pivotky Sandrine Grudaové nebezpečně snižoval, ovšem Sonja Petrovičová se postarala o to, že si USK odnesl na poločasovou přestávku vedení 32:28.

USK navíc skvěle vyšel vstup do druhé půle, zejména rychlonohé Danielle Robinsonové, a výsledkem bylo odskočení už na 12 bodů. Robinsonová nadále ničila soupeře rychlými protiútoky a za třetí čtvrtinu dala deset bodů, zatímco Jekatěrinburg se na každý koš velmi nadřel.

"Danielle zahrála skvěle. Zápas zlomila svými brejky," pochválila spoluhráčku Vaughnová. "Byl to určitě jeden z nejlepších zápasů mé kariéry," řekla Robinsonová.

Do poslední části si tak USK přenesl náskok deseti bodů. Jekatěrinburg se pokusila trojkou pozvednout nejlepší hráčka Evropy za minulý rok Alba Torrensová, ale domácím udržovaly náskok Američanky Robinsonová s Kiou Vaughnovou. Navíc důležitou trojku dala Petrovičová.

Pražanky podávaly heroický výkon, a ačkoli odehrály poslední čtvrtinu v podstatě bez střídání, dovedly zápas k senzačnímu triumfu. Klíčové trestné hody v závěru dala česká reprezentantka Jana Veselá, která stejně jako v semifinále patřila k hlavním oporám.

"Šla jsem na ně s tím, že to prostě musím dát. Nebyla jiná možnost. Říkala jsem si: tohle nemůžu pos... Je pravda, že na tréninku se mi teď šestky docela daří, takže jsem sebevědomí měla," oddechla si Veselá, která získala už třetí titul.

"Je to můj pátý titul a určitě jeden z nejpřekvapivějších. Jsem hrozně šťastná. Sen se stal skutečností. Hráčky do toho daly všechno a byly za to odměněny. Věřily jsme, že můžeme dokázat zázrak, a to se povedlo," prohlásila trenérka Natália Hejková.

ZVVZ USK Praha - UMMC Jekatěrinburg 72:68 (17:12; 32:28; 50:40)

Robinson 24, Vaughn 18, Petrović 13, Veselá 11, Hanušová a Palau po 3, Burgrová a Elhotová 0 - Parker 27, Gruda 19, Torrens 12

Z bronzu se raduje Kursk

V utkání zklamaných z pátečních semifinále, které předcházelo vrcholu nedělního programu se z vítězství a bronzových medailí v letošní Eurolize radovaly hráčky Kursku. V zápase plném vln porazily pátečního soupeře USK tým Fenerbahce.

Dynamo Kursk – Fenerbahce Istanbul 67:58 (18:12; 30:26; 48:42)