Eva Vítečková obsadila výborné druhé místo v anketě o nejlepší hráčku Evropy za rok 2012

Dnes bylo rozhodnuto o vítězce ankety o nejlepší evropskou basketbalistku za rok 2012. Stala se jí francouzská reprezentantka Céline Dumerc. Na trůnu tak vystřídala Španělku Albu Torrens, která letos nepronikla ani do desítky. Úspěch pro český basketbal zaznamenala stálice české reprezentace Eva Vítečková. Oproti loňsku si polepšila o čtyři místa.

Česká basketbalistka obsadila stříbrnou příčku v anketě FIBA Europe zejména díky hlasům odborníků. Neomylná střelkyně táhla v loňské sezoně českého mistra ZVVZ USK Praha za obhajobou titulu v ŽBL a také do play-off Euroligy. Eva Vítečková přikládá své druhé místo především výkonům v reprezentačním dresu: „Ke druhému místu mi pomohly jednoznačně výkony na olympiádě v Londýně a v reprezentaci vůbec. Taky samozřejmě spoluhráčky a trenéři. Těm patří dík.“ Vítečková opravdu patřila mezi největší opory reprezentačního výběru Lubora Blažka. V olympijské kvalifikaci střílela v průměru 13,7 bodu na zápas. Na Olympijských hrách v Londýně pak konto soupeřek zatížila celkem 91 body v sedmi zápasech.

Krátce po zveřejnění výsledků byla Eva Vítečková se svým druhým místem více než spokojena: „Je to pro mě velké překvapení. Je příjemné skončit druhá. Většinou se toto ocenění dává hráčkám, které se umístí dobře se svým týmem v nějaké soutěži. Nám se umístění na olympiádě bohužel moc nepovedlo, ale zklamání to také nebylo. O to je to druhé místo cennější.“

Vítězkou ankety se stala kapitánka stříbrných basketbalistek z Olympijských her 2012 Francouzka Céline Dumerc. „O jejím vítězství bylo jasno ještě než skončila olympiáda. Takovou fazónu, jako měla ona, jsem snad ještě v životě neviděla. Kolik ta nasypala důležitých košů… Díky ní skončila Francie na druhém místě. Ani by mě letos nenapadl nikdo jiný, kdo by měl vyhrát,“ ocenila svojí soupeřku a jedinou ženu, která jí v anketě překonala, Eva Vítečková. Na třetím místě skončila Rebekka Hammon reprezentující Rusko.