Dvě klopýtnutí U16

Další dvě porážky v jeden den musely absolvovat reprezentační celky v kategorii U16. Čeští muži padli v posledním utkání na evropském šampionátu divize B se Slováky a skončí na osmém místě, ženy zase na turnaji divize A nestačily na Lotyšky a do osmifinále půjdou ze třetí pozice.

Muži v posledním duelu v rumunské Pitešti podlehli Slovákům 53:65, když se do mírné ztráty dostali již v úvodní čtvrtině a do konce zápasu ji nedokázali smazat. Až čtrnáctibodová ztráta se jim podařila snížit v průběhu třetí čtvrtiny na pět bodů rozdílu, na to ale Slováci dokázali včas zareagovat a vedení navýšit a v závěru si ho již pohlídat.

Při střeleckém trápení obou týmů ze všech ostatních pozic rozhodla úspěšnost za dva body Slováků, která byla výrazně vyšší a dala našim východním sousedům rozhodující náskok. Český tým ale mírně prohrál v doskocích, měl více ztrát a všechny tyto drobnosti se v závěru sečetly.

Lukáš Smažák byl nejlepším střelcem zápasu s 15 body, o bod méně vsítil Marek Volf, ale další pomoci od spoluhráčů se jim nedostalo.

Ještě o něco vyrovnanější utkání, ale se stejně smutným koncem sehrály dívky, které podlehly Lotyšsku v tureckém Izmiru 63:72. Lvice měly dobrý vstup do duelu a vedly v první čtvrtině až o sedm bodů, nevydařená druhá čtvrtina jim ale náskok sebrala a dala ho Lotyškám.

Třetí čtvrtina pak byla extrémně vyrovnaná, kde se oba celky střídaly ve vedení a několikrát bylo i srovnáno, než se ze stavu 53:53 osm minut před koncem stala jasná záležitost pro Lotyšky. Ty v tu chvíli začaly dominovat a vytvořily si v krátkém čase až čtrnáctibodové vedení, které už český tým přes maximální snahu nedokázal zlikvidovat.

Přitom Češky měly o čtyři ztráty méně, důležité číslo ale bylo na čáře trestného hodu, kde český tým chyboval hned třináctkrát z dvaadvaceti pokusů. Do dvouciferných čísel se dostala Ela Salačová s 12 body, na jedenácti se shodly Kateřina Kalná a Tereza Pavelcová.

Kateřina Kalná (hráčka českého týmu): „Do zápasu jsme vstoupily dobře. První čtvrtina se nám hodně povedla, ale v té druhé jsme už začaly hodně povolovat. Po poločase nám nepadaly střely, žádné šestky a nebyl doskok. Musíme se teď připravit na Maďarky a doufám, že to vyjde.“