Dvacítka už teď historická. A to zítra může dosáhnout na páté místo

Lvi U20 se na ME oklepali ze tří porážek v řadě a v oboustranně ofenzivní show sestřelili Belgii 96-81, čímž si zajistili boj o konečné páté místo s Lotyšskem a už v předstihu i nejlepší české umístění na šampionátech této věkové kategorie.

Tým měl pět dvojciferných střelců, a to Peterku (18, bez trojkového pokusu), Pecháčka (16, +25, bez trojkového pokusu), Šoulu (14 za 17 minut, dvojky 6/6), Škrance (13+8 doskoků) a Kouřila (10, 7 doskoků, 7 asistencí). Soupeř se opíral především o 49bodové duo Lecomte - Kesteloot. Měl sice díky útočným doskokům (16-7) o 11 pokusů z pole navíc a trefil 9 trojek proti 6 českým (ovšem při dvojnásobném počtu pokusů), lvům však duel vyhrála fantastická 70procentní úspěšnost dvojek (50/35).

Zápas, který začal ohnivým startem Belgičanů 10-0 a vzápětí pokračoval desetibodovou erupcí Peterky vedoucí k vyrovnání na 16-16, se lámal od 23. minuty. V ní Belgie vedla 52-44, Češi ovšem poté zavřeli obranu a útočným festivalem nejdřív otočili na 53-52, aby se na pružině dvou slepených Kouřilových trojek za chvíli odrazili až ke klíčovému trháku na 65-55, když za šest minut udělali šňůru 21-3. Podrželo je 52 bodů mužů z lavičky (na belgické straně jen 6), na níž zápas začínal i power forward Pecháček, který byl ve třetí čtvrtině i pilířem úspěšné zónové obrany.

Belgie - Česká republika 81:96 (19:26; 45:42; 60:73)

Lecomte 29, Kesteloot 20, Vanwijn 11 - Peterka 18, Pecháček 16, Šoula 14, Škranc 13, Kouřil 10, Půlpán a Svoboda po 8, Dragoun 6, Dedek 3, Štěrba 0

Fauly: 15 - 16

Ladislav Sokolovský: "První minuty zápasu bohužel nasvědčovaly pokračování předchozího zápasu s Francií. Naštestí ztrátu 14 bodů z uvodních minut jsme do konce první čtvrtiny otočili ve svůj prospěch. Dobré chvíle střídaly horší, ale naštestí v poslední čtvrtině jsme zápas dostali pod kontrolu a nepustili. Hlavne v první polovině jsme měli problémy na obranném doskoku, které se ale naštěstí povedlo odstranit. Velmi dobrá hra na útočné polovině nás posunula do posledního zapasu o 5. místo, v kterém bychom rádi uspěli."