Druhá výhra ze hřiště soupeře v kvalifikaci ME 2013

Portugalsko – Česká republika 67:74 (10:24; 34:43; 46:58)
Silva Jaime 20, Gomes 10, Barroso 9, Santos 8, Fonseca a Minhava po 6, Coelho 4, Silva José a Cunha po 2, Evora a Lima 0 – Benda 18, Hruban 12, Pumprla 11, Bartoň 9, Jelínek 8, Welsch a Satoranský (10 doskoků, 9 asistencí) po 6, Houška 4, Balvín, Čarnecký a Švrdlík 0
Trojky: 8 - 4
Doskoky: 37 - 39
Asistence: 11 - 20
Fauly: 25 - 21

České basketbalisty dnes čekal důležitý zápas v boji o postup na ME 2013. V nezvyklém čase (začátek ve 21:45) se představili v Portugalsku.  Skóre zápasu otevřel Petr Benda. Další dva body přidal z trestných hodů Pavel Pumprla. Na snížení domácích odpověděl dalším košem Pumprla. Vstup do utkání tedy lvům vyšel. Češi dobře bránili. Když Benda zakončoval rychlý protiútok po přihrávce Satoranského, vedli Češi už 12:4. Po dalším koši Bendy už byl náskok dvouciferný. Portugalci ale snížili trojkou. Stejným kouskem na druhé straně odpověděl Bartoň. Češi v první čtvrtině hráli rychlý basketbal a ničili soupeře rychlým protiútokem. Dvě vteřiny před koncem čtvrtiny ještě zvyšoval Hruban na rozdíl 14 bodů.

Do druhé čtvrtiny doslova vtrhli Portugalci, když první tři minuty vstřelili hned čtyři trojky! Na české straně jim sekundoval Pumprla a trjokou Hruban. Ten navíc přidal i koš s faulem a následný trestný hod také proměnil. Češi hráli rychlý a v útoku nápaditý basketbal. V defenzivní části hry jim dělal největší problémy Silva, který za první poločas proměnil pět trojkových pokusů. Škoda neproměněného protiútoku na ose Satoranský – Pumprla. Češi se mohli trhnout na dvanáct bodů. Místo toho dostali koš s faulem a Portugalci tak snížili na rozdíl sedmi bodů. Po dvou trestných hodech Jelínka už Portugalcům sázka na dlouhou přihrávku přes celé hřiště nevyšla, a tak Češi první poločas vyhráli rozdílem devíti bodů.

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe českému týmu díky dvojici Benda – Satoranský. Pak se dlouho žádný z týmů nemohl trefit. Čekání na koš protrhli jako první Portugalci. Na jejich koš odpověděl trojkou Bartoň. Následně ale Češi udělali dvě ztráty v útoku, což soupeř potrestal a donutil tak trenéra Budínského požádat o oddechový čas. Po další ztrátě snížili Portugalci český náskok pod deset bodů. Poločasová bilance sedmi ztrát se začala na české straně povážlivě zhoršovat. Po šesti minutách hry ve třetí čtvrtině už jich měli na kontě 13. Tato nelichotivá bilance donutila trenéra poslat na hřiště Jiřího Welsche. Čtvrtou osobní chybu si udělal J. Silva a nájezdy navíc proměnili Jelínek s Hrubanem, který dal dva koše za sebou. Do konce třetí čtvrtky už Portugalci pouze snížili dvěma trestnými hody.

Portugalci do poslední čtvrtiny vstoupili s aktivnější obranou, kterou se snažili zastavit český útok. Čeští reprezentanti ale na druhé straně praktikovali také velmi pevnou defenzivu, takže si soupeře stále drželi v dostatečném odstupu. Portugalská obrana produkovala velké množství faulů a Češi tak mohli házet trestné hody. Pět minut před koncem vedli Češi o osm bodů. Češi se ale nemohli prosadit ani z vyložených pozic. Portugalci tak snížili na rozdíl čtyř bodů. V tuto těžkou chvíli zaznamenal velmi důležitý koš minutu a půl před koncem Jiří Welsch. Po dalším snížení Portugalců to byl Benda, kdo vrátil šestibodové vedení na českou stranu. Po taktickém faulu proměnil Welsch obě šestky. Z následného útoku ale Portugalci trojkou snížili na rozdíl tří bodů. Češi zahráli vyhození z autu na Welsche, který proměnil jeden trestný hod. Z protiútoku domácí neskórovali. Již jistou výhru pečetil trojkou z půlky hřiště Pavel Pumprla.

Pavel Budínský: „Pro nás je to velmi cenná výhra. Druhá výhra na půdě soupeře. Myslím, že jsme měli velmi dobrý vstup do utkání, kdy jsme začali s menší sestavou. Ta vytvářela poměrně dostatečný tlak a nedovolila domácím daleké střely. V druhé čtvrtině domácí trefili čtyři trojky v řadě, probudili publikum a přesto, že jsme vedli v poločase o 9 bodů, bylo zřejmé, že to bude ještě boj. Ačkoli se zdálo, že jsme si vybudovali náskok 12 až 14 bodů, tak nás domácí díky své aktivitě, houževnatosti i změně obranného systému přibrzdili. Díky neuvěřitelným 14 útočným doskokům se dostali na rozdíl 4 bodů, ale my jsme v závěru i díky trestným hodům Jirky Welsche, dotáhli vše do vítězného konce. “