Druhá půle patřila Austrálii a Lvice budou hrát na MS U17 o 5. - 8. místo

Dvakrát do téže řeky nevstoupíš. To je staré dobré pravidlo, které už několikrát potvrdilo svou platnost. Dnes se ho na MS U17 pokusily vyvrátit mladé české basketbalistky. Ve čtvrtfinále totiž narazily na Austrálii. Stejně jako před dvěma lety. Tehdy přes Australanky postoupily do bojů o medaile. Jenže starou dobrou pravdu neošálíte.

Svěřenkyně trenéra Richarda Fouska se o to pokoušely. Dokonce po dobrém úvodu vedly 6:0 a daly tak vzpomenout na výhru z přípravného utkání v Děčíně. Jenže pak převzaly iniciativu soupeřky a začaly Češkám zatápět především na defenzivní polovině. Mladé Lvice však ještě dokázaly zareagovat a malé vedení soupeřek několikrát dotáhnout. I proto v poločase ztrácely pouhé čtyři body.

Do druhé půle tedy vstupovaly oba celky s tím, že osud zápasu je zcela otevřený. Jenže následných 20 minut patřilo australskému soupeři. Ten takřka nedovolil Češkám skórovat a naopak sám navyšoval náskok až ke 20 bodům. To už nemohly zastavit ani oddechové časy trenéra Fouska. Australanky začaly zápas kompletně ovládat a své vedení navýšily na konec až na 30 bodů.

„Takový zápas se hodnotí těžko. Už od přípravy v Děčíně, kde jsme odehráli tři utkání s výsledky -9, +8 a -20, jsme předpokládali, že Australie bude atakovat nejvyšší pozice. Soupeř disponuje na všech pozicích vyváženým kádrem a prezentuje se pestrou týmovou hrou,“ mluvil po zápase s těžkým srdcem asistent trenéra Robert Landa.

Australanky vyrhály díky přesnější mušce, ale také díky převaze v podkošovém prostoru. Vládly na doskoku, kde získaly o plných 12 míčů než Češky. Českým basketbalistkám navíc znepříjemňovaly také zakončení z vymezeného prostoru, když rozdaly osm bloků.

„Naší největší bolestí bylo bohužel opět krytí vnitřního prostoru, kdy naše děvčata dovolila soupeři spoustu jednoduchých zakončení,“ vytýkal Landa.

Češky tak sice prohrály ve čtvrtfinále, ale šampionát pro ně ještě nekončí. Stále mohou bojovat o páté místo na světě, což rozhodně není k zahození. Na svěřenkyně trenéra Fouska čekají v Zaragoze ještě dva zápasy.

„Asi jsme si nemohli vybrat těžší cestu mistrovstvím, ale ve zbylých dvou utkáních chceme uhrát top 5 na světě,“ věří Landa, že tým do dalších zápasů půjde se zdviženou hlavou.

Austrálie – Česká republika 83:53 (11:12; 31:27; 56:38)

Magbegor 20, Simmons 17, Shalley a Simons po 10 – Brabencová 12, Šípová 8, Vitulová a Kopecká po 6, Smutná, Tomancová a Kopecká po 5, Pospíšilová, Šotolová a Rašková po 2, Szcotková a Rylichová 0

TH: 25/18 – 21/19

Trojky: 3 – 2

Doskoky: 45 – 33

Zisky: 7 – 9

Ztráty: 21 – 19

Asistence: 17 – 9

Fauly: 20 – 24