Druhá hra s ohněm skončila porážkou

ECHO LIGY MISTRŮ Český šampion podruhé v řadě s PAOKem Soluň vstoupil do stejné řeky. Zdánlivě stejné řeky. S řeckým soupeřem i ve druhém vzájemném souboji ve čtvrté čtvrtině ztratil velmi silné vedení, na domácí půdě to pro něj však nedopadlo šťastnou poslední trefou jako v Soluni.

Z vedení 64-49 necelých devět minut do konce se Nymburk propadl po šňůře 2-19 na 66-68 a v dramatické koncovce padl 71-75, když v posledním dějství zaostal o parník 10-26. Bilance obou celků v základní skupině Ligy mistrů je tak nyní 2-2.

Obrovsky vyrovnaný první poločas, poháněný hlasivkami i zhruba stovky neúnavných fanoušků hostů (sesbíraných z lecjakých koutů Evropy), se v kulise 1790 diváků nesl jako většina utkání ve znamení ohromné tvrdosti, kdy každý získaný faul musel být doslova vykoupen krví, a zejména do podkošového chřtánu agresivní defenzivy řeckého celku se vydávali jen ti nejodvážnější z odvážných Polabanů. Kapitán Hruban byl v jednom z nájezdů očesáván od samého začátku, při dvojtaktu byl už zbaven i čelenky a až poté byl konečně odpískán faul a dvě šestky.

První čtvrtina skončila remízou 21-21, když o sedm bodů se postaral Hruban, a na nule zůstal druhý střelec soutěže Harding, laborující v posledních dnech se zraněním ramene. Hosté už tady měli 12 bodů zpod koše a za první půli pak 20 ze svých 37 bodů.

Ve druhé čtvrtině už se zaktivizoval i Harding, ale tým ke třem trojkám z úvodního dějství přidal jen jednu další a jeho náskok tak při těžkostech s pronikáním pod koš činil jen tři body (40-37). Domácí, tažení duem Rivers - Hruban (oba 11), tu byli lepší na doskoku (20-15, útočné 9-5, body z nich 12-6) i z trojek (4-2).

Ve třetí čtvrtině se Nymburk už zdánlivě vydal na vítěznou stezku. Hostům v jejím úvodu nevyšla hra Jankovice do Palyzy, domácí tu dokázali výborně vypomáhat na míč kolem koše a rotovat k volným střelcům, enormně dřeli na obranném doskoku a v útoku i přes fyzičnost defenzivy hostů vsadili vše na nájezdničení. A to se ukázalo v tomto období jako účinná zbraň. Podkošové pilíře Benda s Riversem už tady nabrali čtvrtý a třetí faul, ale rozohněný Harding nejvíc pomohl k náskoku až 61-48.

Velkým bonusem navíc už 13 minut do konce byl čtvrtý faul prvního dirigenta PAOKu Griffina, který v danou chvíli měl na kontě 12 bodů. Bohužel pro domácí ale zbylý čas dokázal přežít ve hře, a to hostům zachránilo krk.

Když Rivers trojkou na startu čtvrté části vysunul vedení domácích na 64-49, spustil právě lídr soupeře neúnavnou vlnu soluňských nájezdů a tlačil hosty za snižováním. Rychlým snižováním. Jen v osmi rotující Nymburští najednou nedokázali trefit žádnou pozici a ani spoléhání na kouzla Hardinga, stojícího proti vysokým obráncům, neneslo ovoce. Tým navíc měl už po pěti minutách této části 4 fauly. A když hosté dvěma slepenými trojkami srovnali za řevu svých tifosi na 66-66, momentum zápasu se definitivně přelilo na stranu téměř nechybujícího PAOKU.

Tomu v závěru dvakrát nahrála i videokontrola sudích. Nejdřív 80 sekund do konce za stavu 69-70 potvrdila autový vhoz pro Soluňské po ledabylé ztrátě domácích, a když se pak Harding proháčkoval až k trefě na 71-70, na niž hosté reagovali nájezdem s faulem Lovea na 71-73, přišel čas nejkritičtější situace utkání.

Harding 10 sekund do konce zakončil o desku nájezd, jejž i přes blok pivota Jonese sudí vyhodnotili jako technický koš. Po kontrole u videa ale trefu zrušili, neboť blok přišel v poslední chvíli před dotykem míče o desku. Balon navíc poté měli hosté a Love z šestek pojistil výhru PAOKu.

Ten nejvíc potáhli Griffin (22) s Jonesem (18), za domácí se nejvíc činili Harding (17), Rivers (16) a Hruban (13). Nymburk byl lepší o dvě trojky (6-4), ale také víc ztrácel (13-9) a zásadně propadl z brejků (5-19) a zpod koše (30-40).

”Stalo se úplně to samé co v Soluni. Soupeř začal přebírat naše clony, hru hrozně zpomalil a my ho nedokázali rozběhat. Museli jsme s ním hrát chodící poziční basket a to byla naše smrt. V tu chvíli nad námi měli hosté při takovém stylu hry velkou převahu a my si nebyli schopní podat balon a trochu to rozběhnout. A bez snadnějších košů byl konec. Deset bodů za poslední čtvrtinu je dost tristní,” litoval kapitán Vojtěch Hruban, který stejným adjektivem označil i vlastní výkon z rozhodného dějství zápasu.

Podle křídelníka se týmu podařilo získat 15bodový náskok díky agresivitě a bodům z rychlejšího přechodu. ”Dokázali jsme se tam nepřizpůsobovat hře hostů. Oni se snažili to zpomalovat a my naopak zrychlovat. Tam to ještě vycházelo, ale jak se blížil konec, asi už nám při naší ne právě nejširší rotaci došly síly. Doufali jsme, že to ještě dopadne dobře, ale tentokrát to nevyšlo. Skupina se tak bude hrát do posledního zápasu a možná do poslední minuty a bude to na skore a stejné bilance,” podotkl Hruban, jehož tým má nyní s PAOKem o tři body negativní vzájemné skore.

Guard Jerrick Harding se tentokrát nedostal k takovému ohňostroji zakončení jako v minulém domácím duelu s Aleksandrovacem. A Hruban tušil proč. ”Oni ho hodně přebírali s pivotem Jonesem, což je vysoký hráč, který je slušně rychlý na nohách a trápil nás celý zápas. A jeho blok na konci rozhodl. Odvedl v obraně obrovský kus práce na všech, oni pak mohli všechno přebírat a my na to neměli moc odpověď. Možná jsme to měli řešit jinak a vůbec ho nezapojovat do našich clon a tlačit to přes jiné hráče.”

Podle Hrubana by bývalo bylo složité i to zkoušet cíleně vyfaulovat tahouna hostů Griffina, který posledních 13 minut dohrával se čtyřmi fauly. ”Tohle je těžké, protože oni ho v obraně schovali do rohu, a když se odtud jeho hráč snažil vyběhnout, oni si to přebrali a snažili se ho udržet od bránění balonu. Jedinkrát, když míč bránil, se nám to podařilo využít, ale jinak je to chytrý hráč, který si na pátý faul dal pozor. A hrát do něj jeden útok za druhým by nebylo úplně moudré, protože by to nevyšlo. Prostě to zvládl, a když pak potřebovali, dal vždycky koš.”

Autor: Redakce NBL